Chřestýš přežil dva roky v pasti. Bez jídla i vody

Nebohého tvora uvěznilo pod dřevěnou kůlnou pletivo. Teď už je zpátky ve volné přírodě.

„Něco takového jsem ještě neviděl,“ přiznává arizonský lovec hadů Dave Hollad. Na jedné ze svých posledních akcí totiž narazil na chřestýše, který dokázal přežít celé dva roky bez jídla i vody. „Byl uvězněný v malém prostoru pod kůlnou a obehnaný pletivem. Had se odtamtud nemohl dostat, stejně jako se nic nemohlo dostat k němu,“ uvedl Dave Holland.

Přesto had přežil. „Ačkoliv se neměl kde slunit, ani neměl dostatek vody a potravy, vytáhli jsme ho živého,“ pokračuje muž. Zvířeti se pravděpodobně dařilo získat dostatek vlhkosti alespoň z okolního vzduchu.



Celá příhoda začala už před dvěma lety, když si majitelka jednoho domu v Tubaku v jižní Arizoně zavolala firmu na odchyt hlodavců. Řádili jí totiž v kůlně na zahradě a přitahovali pozornost hadů. Devětasedmdesátiletá žena ale ani jedno z těchto zvířat u domu nechtěla. A tak si objednala firmu, která ji všech krys zbavila. Aby se hlodavci do kůlny nevrátili, zabezpečila i prostor pod dřevníkem. Oplotila ho velmi pevným a hustým pletivem.

Majitelka i pracovníci odchytové firmy se domnívali, že už pod přístřeškem žádné zvíře nezůstalo.

Jenomže chyba lávky. Po dvou letech si žena znovu všimla pohybu. Zaslechla i typický chřestivý zvuk, který zmijovitý had svým ocasem vydává. A tak znovu povolala odborníky. Tentokrát to byl zkušený lovec hadů Dave Holland. Ten chřestýše pod dřevníkem skutečně objevil.


Doporučujeme: Sexuchtiví mořští hadi napadají potápěče. Pletou si je se svými nevěstami


Foto: Peter Paplanus / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

„Byl hrozně vyhublý a zbědovaný, kůže na něm doslova visela. Měl taky hodně ošoupané šupiny na čenichu – pravděpodobně z toho, jak se zoufale snažil dostat ven,“ popisuje Dave Holland a pokračuje: „Vůbec celé jeho zbarvení bylo nepřirozené a nezdravé. Vypadal strašně.“

Jakmile tedy chřestýše odchytil, rychle ho odnesl do přírody. Vypustil ho do míst, která překypují hlodavci. „Nechal jsem ho přímo v jedné noře, kde bude mít dostatek prostoru k zotavení i zázemí pro lov. Snad se brzy uzdraví a vykrmí,“ řekl Dave Holland.

Jak přežil? Záhada

Majitel společnost Rattlesnake Solutions, pro kterou tento lovec pracuje, byl odolností nalezeného chřestýše rovněž překvapený. O hadech se sice ví, že vydrží bez jídla dlouho, dva roky je ale podle něj příliš. Tento plaz byl navíc i na suchu. „Uvězněný byl pod dřevěnou boudou na ploše jen půl metru krát tři a půl metru a nad sebou měl sotva deset centimetrů. Pletivo, které jeho past obepínalo, mělo oka velká jen kolem půl centimetru,“ uvedl Bryan Hughes a dodal: „Jak přežil, je pro nás proto záhadou.“ 


Doporučujeme: Had artista: hladké sloupy přelézá s uzlem na ocasu


Chřestýš diamantový neboli kostkovaný je velmi statný had: může dorůst až do dvou a půl metru a váží až dvanáct kilogramů. Podle zoologů je proto největším a současně nejjedovatějším hadem Severní Ameriky. Současně je nesmírně atraktivní – jeho kůži zdobí nápadná kresba. Jako všichni chřestýši má na konci svého ocasu chřestidlo – zrohovatělé šupiny, kterých během života přibývá.

Jeho domovem jsou suché borové lesy a slaniska americké Floridy a okolních oblastí. Přes den se ukrývá v norách jiných tvorů, například pásovců, hlodavců nebo želv, a za soumraku či v noci vylézá na lov. Pouze někdy ho lze zastihnout i ve dne, jak se přemisťuje mezi jednotlivými lovišti. Kořist dokáže vypátrat i v naprosté tmě díky dvěma jamkám vpředu na tlamě, ve kterých se ukrývají receptory schopné zachytit její teplé tělo. Jeho oblíbenou večeří jsou menší savci a ptáci.

Zatímco dřív byl hojně rozšířený po celém jihozápadě a středozápadě Spojených států, dnes žije jen na zlomku svého původního území. Nejprve ho lidi mále vyhubili kvůli jeho atraktivní kůži či odběru jedu pro medicínské účely, pak mu zase vzali jeho přirozeného prostředí. A to tím, že se jim podařilo odvracet časté lesní požáry. Řídké a prosluněné borové lesy totiž kvůli tomu vystřídal hustý křovinný porost. Ten ale chřestýšům diamantovým nesvědčí. Americká federální agentura United States Fish and Wildlife Service už proto zařadila tohoto hada na seznam ohrožených druhů.


Podívejte se na chřestýše diamantového „v akci“:


Zdroje: server Newsweek a facebookový profil společnosti Rattlesnake Solutions.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Evangrimes / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0