Kastrujte a očkujte potulné kočky. Zaplatíme vám to, vzkazuje španělská vláda městům a obcím

Španělská vláda vydala nařízení, podle kterého se mají obce a města postarat o kolonie potulných koček. Všechny kočičí bezdomovce mají odčervit, naočkovat a vykastrovat. Vypisuje kvůli tomu i dotační program, v rámci kterého si mohou radnice o peníze na tuto agendu požádat.

V prostorách severošpanělské věznice v Basauri pobývá většina návštěvníků nedobrovolně. Až na jednu výjimku: tlupu dvanácti toulavých koček. Ta se na místí nádvoří přistěhovala z vlastní vůle. I přes odpor vedení zařízení tam také zůstala. Zastání totiž našla nejenom u několika místních dozorců, kteří kočky pravidelně krmí, odčervují a kastrují, ale také u zastupitelů města.

Radnice nakonec v ostrém sporu s vedením věznice rozhodla, že jsou kočky v areálu vítané. „Jsou totiž užitečné – loví všudypřítomné hlodavce,“ vysvětlila podle španělského listu El Correo. A nejenom to. Na péči o všechny kočičí kolonie ve městě přiklepla i tučnou dotaci. Spolky, které se o toulavá zvířata starají, dostaly na svou činnost celkem 180 tisíc eur, tedy zhruba půl milionu korun.

Za tyto peníze mají potulné kočky nejenom krmit, očkovat a zbavovat parazitů, ale hlavně kastrovat – to znamená držet jejich populaci „na uzdě“. „Pokud jsou totiž kočky z takových kolonií kastrovány, očkovány a kontrolovány, nepředstavují rezervoáry chorob. Mohou být naopak pro město přínosem, protože pomáhají likvidovat přemnožené hlodavce,“ uvedli zástupci pětačtyřicetitisícového města.


Doporučujeme: Britové chtějí povinně čipovat kočky. A co Česko? Zeptali jsme se zákonodárců


Způsob, jakým zastupitelé Basauri s toulavými kočkami naložili, se má nyní stát vzorem i pro další města na Pyrenejském poloostrově. Španělské Ministerstvo pro sociální práva a Agendu 2030 totiž nyní vydalo nařízení, podle kterého by měly samosprávy zvolit při řešení otázky toulavých koček právě takový postup. Vypisuje současně dotační program, v rámci kterého na něj obcím a městům přispěje. Veterinární péči o toulavé kočky uhradí až z osmdesáti procent, jejich sterilizaci dokonce úplně. Ministerstvo smluvním veterinářům proplatí i očipování toulavého zvířete z kočičí kolonie – tak, aby mohlo být zaneseno do celostátního registru společenských zvířat. 

„Tradiční způsoby, které spočívají v odchytu a likvidaci koček z kolonií, jsou totiž krajně neetické. Navíc se ukázaly jako naprosto neúčinné. V místech, odkud byly kočky odchyceny, se brzy znovu objevily nové. Je to logické – jakmile se někde vytvoří nějaký volný prostor, další toulavé kočky ho okamžitě zaplní,“ vysvětlila ministryně Ione Belarra Urteaga.

Foto: Pixabay
Utichnou i sousedské spory

Naopak ve městech a obcích, kde šli cestou kastrací a dalšího veterinárního ošetření bezprizorních koček, se podle ní daří kolonie usměrňovat.

„Pokud zastupitelé podpoří nějaký dobrovolný spolek, který toulavé kočky odchytí, ošetří, vykastrují a navrátí zpět, má to velmi dobrý efekt. Jak se ukázalo na mnoha místech Španělska, kočky se v takových koloniích nekontrolovatelně nemnoží. Jejich populace naopak pozvolna mizí, a to bez použití nehumánních metod,“ říká Ione Belarra Urteaga.

Zvířata jsou navíc dobře živená a zdravá, takže nezpůsobují žádné velké škody – neloví tolik volně žijících ptáků, nešíří nebezpečné infekce a parazity. „Pokud je péče o kočky dobře zorganizovaná, nevyvolává ani zbytečné sousedské spory,“ pokračuje španělská ministryně.


Doporučujeme: Lidé běžně topí koťata, i když je to trestné. Ať obce kočky raději kastrují


Stejný postup dlouhodobě doporučují i čeští vědci. „Kastrace potulných koček je vůbec nejúčinnější metodou, jak jejich populaci regulovat,“ uvádí například docentka zoologie Marie Borkovcová. Pokud se spojí ještě i s povinnou registrací a čipováním všech domácích zvířat, je posle ní úspěch zaručen prakticky vždy. Osvědčilo se to podle ní nejenom ve Španělsku, ale i v dalších evropských zemích.

V Česku se přesto řada měst a obcí tomuto řešení brání. Podle Luboše Kristka z organizace KasPro se o potulné kolonie koček stará jen minimum z nich. „Zákon jim sice ukládá povinnost postarat se o toulavá zvířata, řada z nich na to ale nedbá. Přitom obce jsou tu od toho, aby sloužily veřejnosti a pečovaly o veřejné blaho. Úředníci jsou za to přímo placeni a na jejich platy se skládáme my občané,“ řekl Zvířecím zprávám Luboš Kristek a doplnil: „Pokud si tedy lidé stěžují na to, že je někde ve městě nějaká bezprizorní kolonie nemocných a trpících koček, měli by to úředníci řešit.“

Použít by přitom měli takový způsob, který je zákonný a humánní. „Tedy nikoliv usmrcení nevinných zvířat, která se neprovinila ničím jiným, než že je někdo nezodpovědný vyhodil na ulici,“ uvedl Luboš Kristek. Inspirovat by se mohli právě v jiných evropských státech, kde už fungující řešení našli.


Doporučujeme: Toulavá zvířata tu ošetří zdarma. V Kolumbii vyroste veřejná zvířecí nemocnice


Co víte o kastracích? Zkuste si náš kvíz:

Zdroje: list El Correo, nařízení zveřejněné na webu Ministerio de Derechos Sociales y Agenda 2030 de España.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay