Máte-li doma andulku, máte dinosaura. Spojení ptáků s dávnými tvory potvrdil nečekaný nález

Vědci rozlouskli dlouholetý spor, jestli ptáci pocházejí z dinosaurů. Pomohlo jim k tomu zachovalé embryo oviraptora, které našli na jihu Číny. Jednoznačně podle nich potvrzuje dinosauří původ ptáků.

Vypadá, jako by se právě chtělo vylíhnout. Bohužel už to nikdy nestihne. Vědci našli na jihu Číny sedmdesát milionů let starou zkamenělinu dinosauřího mláděte, stočenou úhledně do vajíčka. 

Jde podle nich o malého oviraptora – tedy opeřeného a bezzubého dinosaura ze skupiny blízké dnešním ptákům. „Jeho pozice ve vejci naznačuje, že se chystalo vylíhnout stejným způsobem, jako to dělají dnešní ptáci,“ popsala televizní stanici CNN vzácný objev docentka Darla Zelenitsky z kanadské Univesity of Calgary. 

To je pro vědce překvapení. O tom, že dinosauří miminka „seděla“ ve vejcích podobně jako dnešní opeřenci, totiž doposud nevěděli.

„Objev tak může leccos napovědět. Můžeme díky němu lépe pochopit, jaký je vůbec vztah mezi ptáky a dinosaury,“ doplnil k tomu v prestižním magazínu Cell Fion Waisum Ma, vedoucí týmu vědců.


Doporučujeme: Želvy obrovské chladnokrevně loví a pojídají ptáky. Vědci to zachytili na videu


Zdroj: Lida Xing, University of Birmingham

O tom, jestli jsou dnešní ptáci přímými potomky dinosaurů, se totiž vědci přou celá desetiletí. A shodnout se stále nemohli.

Jedni tvrdí, že spojitost mezi ptáky a dinosaury neexistuje. „Je nepředstavitelné, že by se z dinosaurů vyvinuli dnešní ptáci. Dinosauři měli příliš malé přední končetiny na to, aby se z nich v budoucnu stala křídla,“ vylučuje jakoukoliv spojitost mezi moderními opeřenci a prehistorickými obry například evoluční biolog Ernst Mayr. Ptáci by se podle něj nemohli z tak těžkopádných živočichů nikdy vyvinout. 

Současně připomíná nápadný nepoměr mezi počtem dinosauřích a ptačích prstů. „Zatímco ptáci mají jenom tři, dinosauří přední končetina zahrnovala i čtvrtý, což je zásadní rozdíl,“  tvrdí.

Opeření bratranci

Naopak český paleontolog Vladimír Socha je přesvědčený, že mezi ptáky a dinosaury spojnice existuje. A co víc: ptáci jsou podle něj dokonce přímými potomky dávných dinosaurů. „Dalo by se říct, že jsou fakticky malými opeřenými formami dávných dinosaurů,“ říká

Opírá se přitom o výsledky podrobných genetických rozborů. „Ona totiž není podstatná velikost, tvar těla nebo stáří daného jedince. Důležitá je právě vývojová příbuznost,“ uvádí. A ta se u genetických testů potvrdila. Dnešní ptáci jsou tak podle něj jednoznačně pokračovateli někdejších dinosaurů.

Vědec ale jedním dechem dodává, že to neplatí o všech dinosaurech. Současní ptáci jsou podle něj spříznění jen s jednou konkrétní skupinou dinosaurů – s megalosaury a iguanodony.


Doporučujeme: Jen co se vylíhnou, tvrdě zaútočí. Kukačky trénují boj se sourozenci už ve skořápce


Totéž si myslí i paleontolog Štěpán Pícha z nedávno založeného Dinosauria Museum Prague v Tuchoměřicích. Všichni dnešní ptáci jsou podle něj něco jako „maličcí dinosauři“. „Ano, pokud máte doma třeba andulku, máte dinosaura,“ potvrdil nedávno i v pořadu Rozstřel.  

Objev čínského miminka oviraptora nyní dává těmto vědcům za pravdu. Prehistoričtí tvorové zřejmě stále chodí mezi námi.

Jak přesně vypadali nebo jak se chovali před miliony let, už ale nikdo nezjistí. Oživit je – jako v kasovním trháku Jurský park – podle vědců nelze. Nejstarší DNA, kterou jsme objevili, je totiž stará sto tisíc let,“ vysvětluje Štěpán Pícha. Z tak starých ostatků už získat funkční dinosauří DNA nelze. Kdo tedy touží po živém „dinosaurovi“, musí se spokojit se zástupci dnešní říše ptáků.


Jak vypadalo embryo mláděte oviraptora? Podívejte se na animaci:


Zdroje: magazín Cell, CNN, , Science World, Avokádo, Dinosauria Museum Prague.

Text: Michaela Sykorová
Úvodní foto: Pixabay
Video: Lida Xing, University of Birmingham