Ostřelování Mykolajiva pokračuje, tamní zoo prosí o pomoc. I pro nově narozeného leoparda

Ruské jednotky na Ukrajině stále útočí. Nevynechávají ani ty nejslabší, tedy zvířata. Pracovníci Mykolajivské zoo ale se svými svěřenci zůstávají. K tomu se starají i o mazlíčky, jenž si k nim odložili lidé prchající před invazí. Pomozte nám zvířata nakrmit, žádá proto nyní zoo.

Tříměsíční leopard z Mykolajivské zoo. Foto: Vladimír Topchi

Seznamte se, toto je tříměsíční leopard. Narodil se 8. března letošního roku, tedy v době, kdy jeho domov v Mykolajivské zoo ostřelovaly ruské jednotky. Jeden z projektilů dopadl nebezpečně blízko – hned vedle leopardího výběhu. Naštěstí nevybuchnul.

„Další projektil se zabodl do pavilonu mezi supy,“ přidává šéf zahrady Vladimír Topchi. Od začátku války byla zvířata pod palbou celkem osmkrát, nesla to samozřejmě špatně. „Hlavně kočkovité šelmy byly vyděšené. Často se krčily při zemi nebo byly strachy nalepené na zdi,“ popisuje.

Pracovníci zoo je proto do venkovních výběhů nepouštěli. Nechávali je raději ukryté ve vnitřních ubikacích. „Ostatně venku ještě nikdy nebyl ani nově narozený leopard,“ říká Topchi a dodává: „Přesto se má mládě čile k světu a prospívá. Až trochu povyroste, najde domov v některé z dalších zoologických zahrad v Evropě.“


Doporučujeme: Peníze od českých dárců zachraňují ukrajinská zvířata. Přečtěte si jejich příběhy


Dnes už je podle něj situace v Mykolajivu klidnější, zvířata si na občasné ostřelování zvykla. Pracovníci zoo je navíc neopustili, každý den za nimi poctivě docházejí. O čtyři tisíce zvířat se tu stará zhruba stovka lidí. Krmí je, mění jim vodu a kontrolují jejich zdravotní stav. „Nemůžeme je tady přece nechat a odejít. Kdo by se o ně postaral? Vyrůstali jsme s nimi,“ vysvětluje televizní stanici Deutsche Welle ošetřovatelka Oksana Oliiniková. 

Na zoo se navíc spoléhají stovky lidí, kteří před ruskou invazí prchli do bezpečí. Pokud měli mazlíčka, pro kterého nedokázali během cesty zajistit vhodné podmínky, svěřili ho na hlídání právě zoo.

Projektil ve výběhu. „Nekrmte zvířata,“ hlásá cedulka. Foto: Vladimír Topchi
Opuštěná zvířata

„Takto se sem dostaly nejenom desítky psů a koček, ale také papoušci, králíci, činčily, ještěrky, akvarijní rybky, želvy nebo poníci. Slíbili jsme lidem, že se o jejich mazlíčky postaráme, dokud se nebudou moci vrátit domů,“ uvedl Vladimír Topchi.

K tomu přibyli i mazlíčci, kteří o majitele úplně přišli, nebo kteří se během náletů ztratili. „Lidé sem přivezli také sovu, jež málem uhořela v plamenech po bombardování v lese. Celkem se tu proto staráme o 426 zvířat 61 druhů,“ doplnil.

Ukrajinská zoo proto nyní potřebuje pomoc. Na svém facebookovém profilu avizuje, že se částečně otevřela veřejnosti a lidé si mohou koupit vstupenky – ať už se záměrem skutečně přijít, nebo jen symbolicky. Pořídit si je mohou na oficiálním webu zahrady.

Prostředky lze převést i na charitativní účet Mykolajivské zoologické zahrady. 


Doporučujeme: Ukrajinské ministerstvo adoptovalo kočku, která přežila ruský útok v Borodjance


Ruské ostřelování v přístavním městě Mykolajiv mezitím pokračuje. Třeba podle agentury AFP zasáhlo minulou středu dva sklady obilí. Prostory pak dlouhé hodiny hořely. Nové výbuchy se v Mykolajivu ozvaly i následující den dopoledne. Starosta města Oleksandr Senkevyč k tomu uvedl, že šlo o exploze způsobené dělostřeleckými granáty. Vyzval obyvatele, aby se odebrali do krytů. 

Ruské ministerstvo obrany současně oznámilo, že zasáhlo poblíž Mykolajivu nádrže paliva a skladiště vojenského vybavení. O tom informovala agentura Interfax.



Zdroje: Ukrajinská nezávislá informační agentura zpráv UNIAN, twitterový účet televizní stanice Deutsche Welle, twitterový účet Ukrainian Sunflower, faceboková stránka Mykolajenské zoo, web Mykolajevské zoo.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Vladimír Topchi / Mykolajivská zoo