Proč nekrmit labutě rohlíkem? Mohou kvůli tomu přijít až o křídlo

Lidé to možná myslí dobře, ale krmení vodního ptactva pečivem může opeřence poznamenat na celý život.

Zbědovaná, urousaná, vystrašená. Silnici za pražským parkem Stromovka zoufale šněruje hendikepovaná labuť. Ze všech sil se snaží najít klidné a bezpečné útočiště, ale marně: z vody ji pokaždé vyžene rozezlený teritoriální samec a na břehu ji zase ohrožují psi a auta. Zvíře si proto neví rady.

Z bezvýchodné situace ho nakonec vysvobozují až policisté. Jeli právě kolem a postižené labutě se jim zželelo. Teprve pod jejich bedlivým dozorem se labuť bez křídla dostává na bezpečnější místo – přesouvá se na vodní kanál v nedalekém parku.

Příběh, který se tento týden odehrál na břehu Vltavy, může potkat i další labutě. A to velice snadno. Podle pracovníků Záchranné stanice pro volně žijící živočichy totiž může amputací křídla skončit i tak obyčejná věc, jako je krmení vodního ptactva rohlíkem. Zvlášť pokud pečivo lidé hází mláďatům.


Doporučujeme: Zvířata jsou mistři v samoléčbě. Znají lék na parazity, bolavé klouby i jedy


Labuť s amputovaným křídlem v pražské Stromovce. Foto: Veronika Rodriguez

„Tento druh potravy totiž postrádá mnoho důležitých živin a látek potřebných k jejich zdravému růstu a vývoji. Pečivo obsahuje zejména sacharidy, jejichž nadměrná konzumace u labutí a kachen způsobuje výživový deficit a oslabení organismu. A ačkoliv je labuť spokojeně najedená, její tělo hladoví a strádá,“ vysvětlila Petra Fišerová – mluvčí Lesů hlavního města Prahy, pod něž záchranná stanice spadá.

Takovému mláděti pak nerostou dobře kosti. „Vznikají růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou labutě schopny létat,“ pokračovala Petra Fišerová.

Smutný konec

Minimálně jednomu labutímu mláděti už museli záchranáři v minulosti nefunkční deformované křídlo amputovat. „I přes všechnu naši péči a léčbu, kterou jsme labutímu mláděti poskytli, se nám nepodařilo zdeformované křídlo uvést do funkčního stavu. A protože by labuti překáželo v pohybu, museli jsme jej amputovat,“ řekla. 


Doporučujeme: Některé ryby jsou nezničitelné. Jejich jikry přežijí i cestu trávicím ústrojím ptáků


Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay