Psi jsou pašáci! Dokážou vyčenichat, kde z trubek uniká pitná voda

Vodárenské společnosti po celém světě začínají využívat speciálně vycvičené psy. Ti jim pomáhají odhalit, kde se z trubek ztrácí pitná voda. Psi totiž cítí pachy chemikálií, které se používají při její úpravě.

Jsou děravé jako cedník. Z českých vodovodních trubek se proto každoročně ztratí více než šestina pitné vody. Třeba podle poslední vládní zprávy o životním prostředí se jen za rok 2020 nedopatřením vylilo téměř 88 milionů kubíků vody. Naprosto bez užitku.

Recept, jak masivním únikům zabránit, je přitom jednoduchý. Tvrdí to alespoň australský trenér psů Steve Austin. I sebemenší loužičku chlorované vody podle něj dokáže vyčenichat školený pes. Během pár minut.

„Psi totiž cítí pachy chemikálií, které se používají při úpravě čisté vody, a to včetně chloru,“ vysvětluje ceněný expert a pokračuje: „Při hledání úniků vody jsou proto extrémně úspěšní a rychlí. Jsou zkrátka jedineční.“


Doporučujeme: Psi jsou nejlepší detektivové. Vyčmuchají mobilní telefon i utajenou paměťovou kartu


Foto: Freepik

Jeho slova dokládá i čtyřletá špringršpanělka Kep, se kterou už několik let dochází do australské vodárenské společnosti Water Corporation. Společně tam pomáhají odhalit úniky vody. „A Kep je v tom vážně dobrá. Třeba loni v březnu se jí podařilo odhalit rekordní únik pitné vody poblíž městečka Morawa v západní Austrálii,“ říká hrdě psovod.

Úspora půl milionu litrů

„Šlo o velkou havárii, při které se voda z trubek valila rychlostí až 150 litrů na minutu. Vytékala ven puklým potrubím hluboko pod zemí,“ potvrzuje také ředitelka společnosti Sue Murphy.

Kep se ale podařilo trhlinu najít, trvalo to necelé dvě hodiny. „Tím nám ušetřila půl milionu litrů čisté vody,“ chválí šikovnou fenku šéfka společnosti a dodává: „Ostatně celý psí program je úspěšný. Odhalili jsme díky němu 84 úniků vody po celém státě.“


Doporučujeme: Jak vypadá byt očima mazlíčka? Podívejte se, co vidí kočka, pes nebo tarantule


O psy už se proto zajímají i vodárenské společnosti v dalších zemích. Třeba ve Velké Británii se stali hvězdami v oboru dva kokršpanělé Snipe a Denzel. Během jednoho jediného roku totiž vyčenichali více než sto různých prasklých trubek. Vodárenským společnostem tak ušetřili přes 44 tisíce liber, tedy skoro 120 tisíc korun.

„Je to zajímavé. Většina lidí si psy spojí hlavně s policií a armádou. Zahlédnou je třeba ve zprávách, jak pomohli celníkům vystopovat drogy nebo výbušniny,“ komentuje úspěch svých chlupatých svěřenců třicetiletý psovod Luke Jones. Psí čenich toho přitom podle něj dokáže daleko víc. „Uplatní se i v takových oblastech, kde bychom to vůbec nečekali,“ říká muž, který se psy začínal původně právě v armádě a nyní lidem pomáhá šetřit stále vzácnější pitnou vodu.



Zdroje: tisková zpráva australské vodárenské společnosti Water Corporation, list The West Australian, web společnosti CAPE SPC, web psovoda Steva Austina, vládní zpráva o životním prostředí.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Video: Steve Austin