Vědci zachytili spícího hlavonožce se závojem třpytivých vajíček v náručí. Podívejte se

Ochrání svá mláďata a ještě ke všemu vypadá exkluzivně. Vědci zachytili spící samičku kalmara, jak pluje se závojem třpytivých vajíček v náručí. Záběry pořídili u pobřeží Kalifornie asi 1400 metrů pod mořskou hladinou.

Jde podle nich o velmi vzácné video, protože hlavonožec rodu Bathyteuthis se lidem často neukazuje. Jednak žije v neprostupných hlubinách, kam pronikne jen nejmodernější technika, tvor je navíc poměrně malý. Dorůstá do maximální délky okolo sedmi centimetrů.



Extrémně vzácný je i okamžik, v jakém vědci hlavonožce zastihli – tedy se závojem titěrných embryí mezi chapadly. „Většina těchto tvorů totiž ukládá svá vajíčka na mořském dně, nebo je spolu s ochrannou želatinovou hmotou vypustí do vody, aby v ní sama volně plavala,“ vysvětlují badatelé z oceánografického výzkumného střediska Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) v Kalifornii.

Taková péče, jakou svým potomkům věnuje samice rodu Bathyteuthis, se podle nich často nevidí. „Pro kalmara je to totiž obrovsky namáhavé, vyčerpává se tím. Zvyšuje sice šance svých mláďat na přežití, ona sama se ale může stát velmi snadným úlovkem pro některého z predátorů,“ píšou vědci.

Záběry pořídili díky dálkově ovládané ponorce, a to zhruba 90 kilometrů od pobřeží kalifornského přístavu Moss Landing. Video pak zveřejnili na svém YouTube kanálu.


Zdroje: Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), web Cambridge University.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI)
Video: Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI)