Záhadná nemoc krotí americké medvědy. Nechají se krmit a lezou lidem do aut

UVNITŘ VIDEO. Odborníky znepokojuje záhadná infekce medvědích mláďat. Huňáči totiž kvůli ní ve volné přírodě nepřežijí. Sami se o sebe neumějí postarat a jejich matky je většinou opouštějí.

Choval se jako přítulný psík. Místo aby zmizel v lese, ubytoval se na jednom z místních dvorků. Tam se od lidí nechal krmit jablky a jahodami. „Nakonec skočil do otevřeného auta a uvelebil se tam,“ popisuje podivné chování mladého medvěda černého zpráva kalifornského ministerstva pro ryby a divokou zvěř (CDFW).

Medvídě proto odchytli veterináři. Pro jistotu ho poslali na vyšetření. To jednoznačně potvrdilo, že zvíře není v pořádku: trpí podivným neurologickým postižením, které má pravděpodobně na svědomí encefalitida a zánět mozku. Medvídě proto převezli z lyžařského střediska Northstar do speciální rezervace. 

Medvídě na snowboardu

Podobný případ se ale nestal poprvé. Nedávno se jiný mladý medvěd přidal ke snowboardistovi na svahu. Přiběhl k jeho prknu a začal na něj nasedat. Zvědavě přitom očichával jeho kalhoty i rukavice. (Podívejte se video na konci článku).

„Další medvědice zase vnikla do školy a ve třídě se posadila mezi děti. Chovala se jako rozpustilý pes,“ popisuje Ann Bryantová – výkonná ředitelka Medvědí ligy.

Několik přítulných medvědů odborníci zaznamenali i kolem kalifornského jezera Tahoe nebo v nedalekém humboldtském okresu. „Také u těchto zvířat vyšetření odhalila neurologické abnormality,“ uvádí tisková zpráva, kterou kalifornské ministerstvo zveřejnilo koncem března. Většina z nich rovněž skončila v péči ochranářů v některé z rezervací. „Například medvěd z videa se snowboardistou dostal jméno Benji a přebývá v kampusu Ramona v San Diegu Humane Society,“ doplňuje úřad.


Doporučujeme: S propíchnutými čenichy museli tančit po žhavém uhlí. Medvědům teď pomáhají útulky


Postižený medvěd na obytném dvorku lyžařského střediska Northstar. Foto: Shelly Blair, CDFW.

Skutečnost, že se počty nemocných medvědů zvyšují, jsou ale podle veterinářů znepokojivé. Tulící se huňáči jsou totiž sice roztomilí, ve volné přírodě ale nepřežijí. Sami se o sebe neumějí postarat a jejich matky je většinou opouštějí.

„Třeba posledního medvěda, u kterého jsme encefalitidu zjistili, lidé objevili v únoru. Ležel na zadním sedadle kamionu, který byl zaparkovaný na obytném pozemku. Byl extrémně podvyživený a obsypaný blechami. Byl v tak špatném stavu, že ho veterináři museli utratit,“ řekla Ann Bryantová.

Další medvědy mohou zabít lidé, které přítomnost šelmy překvapí a poleká. „Medvědi infikovaní encefalitidou se totiž k lidem přibližují na velmi malou vzdálenost. Jsou sice krotcí a přátelští, spoustu lidí ale může jejich přítomnost vyděsit,“ vysvětluje Ann Bryantová.


Doporučujeme: Vlci, rysi a medvědi. Jak s nimi žít, lidé prozatím nevědí


Zvířata, která jsou schopna přežití, proto veterináři převážejí do záchranných středisek. Tam se medvědům dostává neustálé veterinární péče, pomocí které se odborníci snaží udržet jejich zánět pod kontrolou. Podaří se to ale jen u části z nich.

Veterináři se současně snaží zjistit, jak se medvědi encefalitidou nakazili. Původ choroby totiž stále zůstává záhadou. Podle Brandona Munka, hlavního veterináře z kalifornského ministerstva pro ryby a divokou zvěř, za ní mohou stát viry, bakterie, houby i paraziti. Infekce může být také součástí autoimunitní odpovědi.

„Prozatím jsme identifikovali pět nových virů, z nichž některé opravdu mohly infekci způsobit. Tyto viry dále zkoumáme,“ uvedl Brandon Munk a doplnil: „Je ale možné, že je za nemoc zodpovědný více než jeden patogen.“ Nemoc podle něj není přenosná na člověka, nepředávají si ji mezi sebou ani sami medvědi.

Extrémně hubení a krotcí

Medvědi, u kterých se zánět mozku rozvine, mají většinou svěšenou hlavu, letargické pohyby a chodí v kruzích. Obvykle jsou výrazně podvyživení. Mohou trpět záchvaty třasu a jsou překvapivě krotcí. Lidé by měli k takovým medvědům vždy přivolat pomoc záchranářů.

V současnosti žije na území Kalifornie přibližně 40 tisíc medvědů černých.


Doporučujeme: Šimpanzího sirotka se nečekaně ujala máma z cizí tlupy. Překvapené vědce to dojalo


 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik