Staňte se na den ošetřovatelem, láká táborská zoo. I další zahrady se snaží uhasit ztráty

Zoologické zahrady po celém Česku vymýšlejí, jak nahradit milionové ztráty. Způsobila je koronavirová krize, během níž musely být zoo zavřené a neplynuly jim příjmy ze vstupného. 

Chcete se stát na pár hodin ošetřovatelem zvířat v zoo? Nebo v jejím areálu dokonce přespat? Teď se vám to může splnit. Zoologická zahrada Tábor totiž pořádá kampaň na portálu HitHit, v rámci které lidem nabízí za poplatek zajímavé ceny. Snaží se tak nahradit alespoň část ztrát, které utrpěla během koronavirové krize. 

Lidé si mohou koupit třeba přenocování v areálu zoo. Další se mohou stát na pět hodin ošetřovateli a vidět všechna zvířata opravdu zblízka. Nebo získat celoroční vstupenku pro celou svou rodinu.

„Táborská zoo už jednou povstala z popela. Před pár lety zkrachovala a zvířata tehdy před utracením zachránil až nový majitel. Nyní kvůli koronaviru čelí další těžké zkoušce. Bez pomoci se neobejde. Pomozte prosím zvířatům z Tábora překonat toto těžké období,“ stojí v textu, který kampaň na HitHitu doprovází.


Doporučujeme: Pytláci v Africe mají žně. Na ochranu zvířat nejsou kvůli pandemii peníze


Foto: Pixabay

V tiskové zprávě její ředitel Evžen Korec dodává, že už na jaře přišla zahrada o víc než milion korun. Další ztráty naskakují nyní. „Pečovat o zvířata přitom musíme pořád. Jen samotné krmení vychází na přibližně 300 tisíc korun měsíčně a to už je pořádný balík peněz,“ píše Evžen Korec a zdůrazňuje, že zoologické zahrady v Česku nejsou ziskové ani v běžných dobách. Vždy je musí jejich zřizovatel dotovat.

Krmit musíme stále

Ztráty sčítají i další zoologické zahrady. Třeba zoo ve Vyškově minulý měsíc avizovala, že přišla o tři miliony korun. Stejnou částku uvedla i zoo v Hodoníně. A jihlavská zahrada nahlásila dokonce dvojnásobek – od jara přišla o více než sedm milionů korun.

Zahrady proto chystají škrty. Šetřit se pode nich dá třeba na pracovních cestách. „Ty jsou letos stejně zcela zrušené,“ popsala České televizi mluvčí Zoo Hodonín Marie Blahová. Zahrady stoply také veškeré opravy.

Zvířat se totiž šetření dotknout nesmí. „Nejsme společnost, která by mohla jen tak přerušit provoz. Péče o zvířata musí pokračovat stejně, jako kdyby bylo normálně otevřeno,“ vysvětlil mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč. S náklady na krmení podle něj naštěstí pomáhají alespoň fanoušci. Stoupl také zájem o adopce zvířat. Brněnská zoo si díky nim přišla na 300 tisíc korun.

Lidé zásobují zahrady i přebytky ovoce a zeleniny ze zahrádek. „Neskutečně nám pomohli a opět pomáhají. Nákupem dárků a vstupenek, sponzorskými dary a příspěvky do zřízené sbírky nám pomohli shromáždit téměř dva miliony korun,“ spočítala mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay