Šikula papoušek si našel protézu: půlku zobáku nahradil oblázkem

Papoušek bez půlky zobáku vymyslel, jak se bez problémů učesat a zbavit všech roztočů. K péči o sebe sama začal používat oblázky. Podle vědců jde o vůbec první zaznamenaný případ, kdy nestor kea ve volné přírodě používá nástroje.

Jak přišel o kus zobáku, nikdo neví. Podle vědců mu ho pravděpodobně uštípla past nastražená na hlodavce. Novozélandský papoušek Bruce si ale poradí i bez něho. Když potřebuje rozdrtit mrkev, přitlačí ji k hrubému povrchu a jednoduše si ji nastrouhá. Když se chce zbavit roztočů v peří, vezme si na ně „hřeben“ – k pročesání urousaného porostu použije oblázek.

„Dokáže zkrátka vymyslet účinné řešení v každé situaci. Dokonce i v takové, kdy mu v nějaké činnosti brání jeho vlastní tělesné postižení,“ říká k tomu psycholožka Anne Bastosová z univerzity v Aucklandu a dodává: „Jde o vůbec první zaznamenaný případ, kdy i papoušek ve volné přírodě dokáže používat nástroje, navíc k péči o sebe sama.“


Doporučujeme: Papoušci se navzájem učí, jak rabovat popelnice. Podívejte se, jak jim to jde


Foto: Unsplash

Nic podobného se podle ní o papoušcích doposud nevědělo. „Je sice pravda, že už dříve byli nestoři kea známí svou nesmírnou inteligencí, ale použití nástrojů v reakci na jejich tělesné postižení je něco zcela unikátního,“ uvádí badatelka.

O tom, že Bruce jedná zcela promyšleně, přitom podle ní není pochyb. „Pozorovali jsme ho přes devět dnů a ověřili si to,“ ujišťuje psycholožka. Například když papoušek hledal vhodný oblázek k česání peří, vždy se pídil po konkrétní velikosti a tvaru. Nepřestal se v kamíncích přehrabovat, dokud takový nenašel. „Jakmile vhodný kamínek měl, připravil si ho mezi jazyk a dolní část zobáku a začal s očistou,“ popisuje Anne Bastosová.

Všechno vymyslel sám

Všechno si přitom vymyslel sám. Žádný jiný nestor kea, který by kvůli podobnému hendikepu oblázky potřeboval, v jeho okolí nežil.

Chování papouška, který před osmi lety přišel o horní část zobáku, zaznamenali chovatelé v novozélandské rezervaci Willowbank Wildlife Reserve už koncem roku 2019. Poté opeřence začali sledovat i badatelé z  univerzity v Aucklandu. Studii, která nečekané schopnosti nestora kea shrnuje, publikovali minulý týden v magazínu Scientific Reports.

Nestor kea je alpinský papoušek obývající hornaté oblasti Nového Zélandu. Jedná se o jediného alpinského papouška na světě a současně jednoho z nejinteligentnějších ptáků vůbec. 

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto ilustrační: Bernarda Spragga / Wikimedia Commons / CC BY-SA 1.0
Video: University of Auckland