Žďárské vrchy se po sedmdesáti letech dočkaly: pár vzácných sokolů tam zplodil mláďata

Rodince sokolů, která se usadila ve skalách na Vysočině, se daří. V hnízdě už se krčí dvě mláďata – podle ornitologů z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR jde o kluka a holčičku. Ochranáři už je okroužkovali a dál je sledují.

Pro ochranáře z Vysočiny to byla zpráva roku: nad Žďárskými vrchy znovu krouží majestátní sokoli stěhovaví. Vrátili se tam po sedmdesáti letech. Podle Karolíny Šůlové z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR obsadili skalní útvar Čtyři palice a založili tam rodinu. „První vejce snesli v březnu. Upozornil nás na to horolezec, kterému nebyl jeho osud lhostejný,“ popsala Šůlová. Ochranáři od té doby s napětím sledovali, jak se bude příběh mladé sokolí rodinky vyvíjet.

A dnes přicházejí s další dobrou zprávou: v hnízdě už se tetelí dvě mláďata. „Ta jsme řádně okroužkovali, abychom je mohli v budoucnu jednoznačně identifikovat. Udělali jsme to přímo na skále,“ popisuje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Mláďata podle něj zvládla označení bez problémů, stejně jako jejich rodiče. „Samice se poté na hnízdo vrátila,“ dodává Hlaváč.



Ochránci přírody mají z opeřeného přírůstku obrovskou radost. Vzácní dravci už se totiž v české krajině téměř neobjevovali. Vyhnal je jedovatý insekticid dichlordifenyltricholrethan (DDT), který se v druhé polovině minulého století po tunách používal v zemědělství. Hubil se jím škodlivý hmyz. Přírodu ale zamořil natolik, že z ní nakonec vymizely i užitečné druhy zvířat. Třeba právě sokolové.

„DDT je totiž nesmírně jedovatý koktejl, který těmto dravcům způsoboval neplodnost,“ popsal před časem ornitolog Aleš Vondrka. Další páry sice nějaká vejce snesly, nakonec se z nich ale vylíhla nevyvinutá mláďata. „Vejce taky mívala slabé skořápky, které samice často rozsedla – pokud se dřív nerozpadly bez vnější příčiny samy,“ doplnil ornitolog.



Na vyhynutí chráněného druhu tak bylo zaděláno. „DDT se totiž používal plošně a sokol je na vrcholu potravního řetězce. Látka se v něm proto kumulovala opravdu hodně,“ uvedl ornitolog.

To se teď ale mění. Karcinogenní dichlordifenyltricholrethan se dostal na seznam zakázaných látek, postupně se ho zbavily téměř všechny země světa. Třeba v Československu se tato látka přestala do polí sypat v sedmdesátých let minulého století. „A sokoli se začínají vracet. Už víme nejméně o stovce párů, které se v české krajině znovu usídlili,“ řekl Václav Hlaváč. Vzácné dravce je podle něj možné v posledních letech pozorovat například v Beskydech, Českém Švýcarsku nebo v Přerově.

Apel na turisty

Ochránci přírody proto apelují na veřejnost, aby sokoly stěhovavé nerušila a místům s jejich hnízdy se vyhnula. Třeba v přírodní rezervaci Čtyři palice by lidé neměli opouštět modrou turistickou trasu a vstupovat přímo k terénu u skalního masivu. Toto opatření bude podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR platit až do konce června.

„O návrat sokolů do Ždárských vrchů totiž usilujeme dlouhodobě. Prosvětlili jsme kvůli tomu i skalnaté vrcholy, aby byly pro tyto ptáky, kteří s oblibou hnízdí ve výškách a na skalních římsách s dobrým rozhledem, atraktivnější. Na některých místech napomohla i kůrovcová kalamita, lesy jsou teď otevřenější,“ vysvětluje Václav Hlaváč. Dravcům podle něj svědčí i dobrá spolupráce s lesníky, které ochranáři na hnízda upozorňují. „Doufejme, že se obě mláďata dožijí dospělosti, zatím vyhráno není. Kromě lidí pro ně představují riziko třeba kuny, výři či počasí,“ uzavírá Hlaváč.   


Co všechno dovedou ptáci? Zkuste si náš kvíz:


Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Česká společnost ornitologická.

Text: Veronika Rodriguez a Nella Skálová
Úvodní foto: Václav Hlaváč / Agentura ochrany přírody a krajiny