Zvou se na večeři a nabízejí si přátelství. Dárky si dávají i zvířata

Tučňáci nosí svým partnerkám kamínky, aby měly z čeho postavit hnízda. Šimpanzi dávají svým nevěstám ovoce. A kočky děkuji svým majitelům za péči tím, že jim každý den naskládají před dveře několik hlodavců. Znalci zvířecí říše popisují, jak si zástupci mnoha živočišných druhů dávají vzájemně dárky.

Ty záběry pobavily celý svět: biologové na australském pobřeží zaznamenali, jak si při námluvách počíná zamilovaný delfín. Video pak vypustili do světa.

Zvíře se nejprve ponořilo na dno a tam ze skalisek utrhlo houbu. Pořádně velkou, barevnou a šťavnatou. Tu ale hned nesnědlo. Místo toho si ji nasadilo na čumák a pyšně se s ní natřásalo u hladiny. Dávalo si přitom záležet, aby ho bylo pořádně vidět. Všimnout si ho měla především jedna ze samic, která po hladině klouzala opodál. Delfín jí houbu nakonec obřadně věnoval.

„Bylo to legrační. Vypadalo to, jako by si nasadil extravagantní čepici a snažil se s ní ohromit okolí,“ komentuje vtipnou historku Simon Allen z Fakulty biologických věd na University of Western Australia. Delfínovi se nakonec námluvy podařily. Svou vyvolenou skutečně dobyl.

„Aby taky ne. Vydolovat ze skal pořádný kus houby není vůbec jednoduché. To zvládne jen zdatný samec. Delfín tím dává své milé najevo, že má dobré geny a stojí za povšimnutí. Je to jeho vizitka,“ uvedl k tomu později český vědec Jaroslav Petr.


Doporučujeme: Pro své mrtvé truchlí i zvířata. Straky jim nosí dokonce „věnce“


Podobné chování badatelé zaznamenali i u dalších zvířat. Dárky si totiž z nejrůznějších důvodů dávají i jiné druhy. A není jich málo.

Foto: Pixabay

Například tučňáci kroužkoví. Pro ty je nejvzácnějším darem kamínek, ze kterého by si mohli postavit hnízdo. Žijí totiž na pobřeží Antarktidy, kde se z ničeho jiného vytvořit obydlí nedá. Jenomže materiálu na stavbu je málo. Kameny se navíc ze zmrzlé země těžko dobývají. Samečci, kteří touží po troše něhy od své partnerky, ji proto stavebním materiálem obdarovávají.

Prezenty nosí i šimpanzi. I tady dárky pořizují hlavně samečci. Vydávají se pro ně dokonce na riskantní výpravy, na kterých mohou utržit vážná zranění. „Šimpanzům totiž nesmírně chutná papája. Ta ale v Africe neroste divoce. Je to dovezená plodina, která se pěstuje na ostře hlídaných plantážích,“ vysvětluje biolog Jaroslav Petr. Aby šimpanzi papáju získali, musí ji tedy naloupit. „A to taky dělají. Jak se ale zjistilo, nedělají to pro sebe. Devadesát procent toho, co z loupežné výpravy přinesou, věnují svým partnerkám,“ dodává vědec.

Pozvání na večeři

Ptáci ťuhýci jsou ještě štědřejší. Sestavují svým nevěstám doslova dárkové koše. „Samci nejprve naloví řadu pochutin a ty pak nabodnou na trnité větvičky. Jejich špíz se skládá třeba z myší, žabek, hmyzu nebo ještěrek,“ popisuje Gabriela Suchanová z táborské zoo. Samec pak nabídku nevěstě představí. Pokud je dostatečně zajímavá, má vyhráno. 

Naprostou samozřejmostí jsou zásnubní dary i u pavouků. Třeba u lovčíka. Přijít za nevěstou bez prezentu by totiž skončilo pohromou: samice by ženicha sežrala „Pavouci jsou totiž kanibalové. Samice je navíc větší a silnější. Tím, že jí snoubenec nabídne něco k snědku, ji proto zaměstná rozbalováním. A získá větší šanci nejenom na spáření, ale také na to, že po svatební noci odejde,“ potvrzuje Jaroslav Petr. Pavoučice navíc z dárku získá porci živin, které pak může uložit do vajíček.


Doporučujeme: Nejen psi a kočky mají dobré srdce. Ale i potkani, opice či delfíni, vypozorovali vědci


Zvířata si ale nedávají jenom dárky svatební. Prezent jim může sloužit i jako uvítací pozornost při seznámení s novou tlupou. „To bylo pozorováno například u šimpanzů bonobo. Pro ty jsou dary z jídla užitečným prostředkem, jak se seznámit s novými a nepříbuznými jedinci z jiné skupiny,“ připomíná biolog a ředitel táborské zoo Evžen Korec.

Další zvířata používají dárky i pro vyjádření vděčnosti. Třeba vůči člověku, který je pravidelně krmí. To platí třeba pro kočky, které nosí svým majitelům z pole úlovky. „Nesčetněkrát jsem ráno otevřela dveře do zahrady a na prahu už mě čekalo několik zakousnutých myší. Naše kočka mi je úhledně srovnala do řady a čekala opodál na pochvalu,“ popisuje svou zkušenost Romana Klímová.

Podle Evžena Korce existují dokonce i případy, kdy člověka odměňovaly vrány. „Na místo, na které dostávaly krmení, přinášely na oplátku nejrůznější drobné předměty. Například knoflíky, sklíčka, kamínky nebo šperky,“ uzavírá ředitel táborské zoo.

Delfín nese dar své vyvolené. Podívejte se:

 

 

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay
Video: University of Western Australia