Psi jsou nejlepší detektivové. Vyčmuchají mobilní telefon i utajenou paměťovou kartu

Vědci odhalili další obdivuhodnou schopnost psů: umějí vyčmuchat mobilní telefon i utajenou paměťovou kartu. Policie toho začala využívat při řešení kyberkriminality.

Samotné policii by to trvalo měsíce. Možná i roky. Černému labradorovi Bearovi se ale podařilo případ vyřešit během deseti minut.

Jen za tak krátkou dobu dokázal při domovní prohlídce vyčenichat klíčový důkaz: tedy miniaturní flashdisk, na kterém měl pachatel utajené nahrávky a snímky zneužitých dětí. Případ tak mohl okamžitě putovat k soudu. „Bear je zkrátka pašák,“ pochválil svého svěřence detektiv Todd Jordan v americké televizní stanici NBC News.

Labrador byl úspěšný i v dalších kauzách. Jen za tři roky ho policie zapojila do 125 vyšetřování, z nichž 38 skutečně posunul dál. Při prohlídkách bytů a domů posbíral přes sto důkazů, které by jinak kriminalisté přehlédli.


Doporučujeme: Zvířecí hrdinové: dárcovstvím krve zachraňují životy


Foto: Todd Jordan (www.electronicdetectionk9.com)

Jak to to udělal? Vědci nedávno zjistili, že jsou psi schopni vystopovat trifenylfosfinoxid. To znamená chemickou látku, kterou obsahují všechna elektronická paměťová zařízení, jako jsou čipy či externí harddisky.

Zatímco lidé zápach této látky necítí, vycvičený pes ji bezpečně rozpozná. Objeví i takové mikročipy, které neměří víc než jeden milimetr. Vůbec poprvé si toho všiml Jack Huball z kriminální laboratoře v Connecticutu.

„Po několika testech se skutečně ukázalo, že jsou psi schopni detekovat i malé množství této sloučeniny,“ říká Todd Jordan a dodává: „Přece jen mají čtyřicetkrát citlivější čich než my.“

Detektiv v kožichu

Policie proto začala psy do případů počítačové kriminality zapojovat. A slaví úspěch. Zvířata dokážou vypátrat jakékoliv nosiče, na kterých si mohou pachatelé svůj nelegální materiál schovávat. Vyčenichají flashdisky, paměťové karty, čipy i externí harddisky. „Což bychom my nikdy nezvládli. Tyto důkazy bychom nikdy nenašli. Pachatelé si je totiž pečlivě ukrývají. Nenechávají je jen tak v počítači, kde bychom to mohli snadno objevit,“ podotýká Todd Jordan.

Třeba policejní stanice v Connecticutu už má proto ve svém týmu dva vycvičené psy. „Většinou nám pomáhají při řešení případů dětské pornografie,“ shrnuje Anthony Guiliano, tamní státní policejní dozorce. Nejvíce se podle něj osvědčili právě retrívři, jako je Bear.

Policejní psi různých plemen jsou také součástí týmů, které hlídají letiště nebo významné instituce. Dokážou odhalit výbušniny, drogy, zbraně anebo různé druhy pašovaného zboží.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik