Česko chce zjednodušit pravidla pro rituální porážky. Nepřijatelné, namítají ochránci zvířat

O život přicházejí při plném vědomí: řezník zvířatům prořízne hrdlo a nechá je vykrvácet. Bez předchozího omráčení. Přesně tak vypadá rituální porážka halal. Doposud ji v Česku mohly vykonávat jenom církve a náboženské společnosti. Jenomže to se brzy může změnit. Lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný totiž navrhuje, aby se mohla do halal porážek pustit i obyčejná jatka. Za komerčním účelem.

Kvůli návrhu se okamžitě zvedla vlna kritiky. A to ze dvou důvodů. Prvním je skutečnost, že jde o nesmírně bolestivou metodu usmrcování. Zvířata si podle ochránců zaslouží šetrnější zacházení. Kontroverze ale vzbuzuje i způsob podání návrhu. Šéf zemědělského resortu Výborný totiž dopsal změnu do novely veterinárního zákona dodatečně – když už byla ve druhém čtení ve Sněmovně. Návrhu tak nepředcházela vůbec žádná odborná ani veřejná diskuze.

„Což je nepřijatelné,“ kritizuje takový postup Pavel Buršík z organizace Obránci zvířat a pokračuje: „Jakékoliv podobné změně musí předcházet široká seriózní debata, při níž by měla být na prvním místě ochrana zvířat.“ Výsledkem takto neuvážené a narychlo sepsané změny zákona totiž podle něj může být obrovský rozmach neregulovaných porážek bez omráčení. Navíc jen pro byznys.


Doporučujeme: Zvířata na jatkách pohlídají kamery. Ovšem jen některá, namítají spolky


Foto: Obránci zvířat

Proti porážkám bez omráčení se postavila i Federace veterinárních lékařů Evropy, která sdružuje na 300 tisíc veterinářů. Ve svém stanovisku z listopadu roku 2020 jednoznačně uvedla, že by se měla pravidla pro povolování těchto porážek v Evropě naopak zpřísňovat. „Porážka zvířat bez omráčení totiž vede k těžkému utrpení zvířat. Je to v rozporu s Lisabonskou smlouvou, která uznává zvířata jako cítící a vnímající bytostí a podle níž by měly vlády jednotlivých zemí věnovat zvířatům při tvorbě legislativy plnou pozornost,“ stojí v prohlášení.

Místo živých zvířat produkty

S návrhem nesouhlasí ani poslanec Oldřich Černý. „Žijeme v jednadvacátém století a ne ve středověku,“ vysvětlil svůj postoj. Uvolnění pravidel podle něj umožní jenom trýznění většího množství zvířat.

Jenomže ministr Výborný si na svém návrhu trvá. Na jednání sněmovního zemědělského výboru řekl, že tím chce ulehčit podnikání českým zemědělcům a výrobcům potravin. Na evropské úrovni se totiž právě teď připravuje norma, která má omezit přepravu živých zvířat na velké vzdálenosti. Čeští agronomové už tak zřejmě nebudou moci vyvážet živý skot do zemí, kde se rituální porážky konají. „Chci jim proto umožnit, aby mohli vyvážet alespoň takto připravené produkty,“ uvedl. Spolu s ním návrh předkládají i poslanec Petr Bendl (ODS), Josef Kott (ANO) nebo Tomáš Dubský (STAN).


Doporučujeme: Zakažte norování lišek, žádají Výborného ochránci zvířat. Přidávají se i myslivci a veterináři


Podle Pavla Buršíka z Obránců zvířat jde o krok zpět, vyspělé státy podle něj od porážek bez omráčení ustupují. Nebo je alespoň tvrdě regulují. „Zvířata si totiž nezaslouží zbytečně trpět jen proto, že pod nátlakem lobby s vidinou snadného zisku zbrkle přijmeme změnu bez ohledu na názory odborníků na ochranu zvířat,“ zopakoval. 

Zdůraznil také, že původně se novela veterinárního zákona podobným věcem vůbec nevěnovala. Hlavními změnami, které odsouhlasila vláda, bylo zavedení povinných kamer na jatkách. Všechna zařízení na území Česka budou muset kamery nainstalovat do konce příštího roku, jinak jim bude hrozit pokuta až 200 tisíc korun. Novela také zavádí možnost zastřelení skotu na pastvě – chovatelé budou moci po získání povolení od veterinářů zastřelit až tři zvířata do hlavy.


Zkuste si náš kvíz:


Zdroje: návrh veterinárního zákona, organizace OBRAZ – Obránci zvířat, stanovisko Federace veterinárních lékařů Evropy, jednání Zemědělského výboru PSP ČR.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay