Co když psa bolí záda? Pomohou i jehličky

Akupunkturu jako podpůrnou léčbu bolesti používá stále více veterinářů. Pro každé zvíře se prý ale tato metoda nehodí.

Rodina už se s ním pozvolna loučila. Šestiletý jezevčík Chuck se totiž sotva držel na nohou. „V podstatě už používal jenom přední tlapky. Ty zad-ní tahal bezvládně za sebou,“ popisuje stav svého zvířecího pacienta veterinářka Lenka Salomon z Chocerad. Jezevčík se také nemohl pořádně vymočit. Zvěrolékařka už proto uvažovala o eutanazii.

Přesto dala zvířeti ještě poslední šanci: ke klasickým metodám veterinární medicíny přidala akupunkturu. Tedy postup, při kterém zvěrolékař propíchne v určitém bodě psovi kůži a stimuluje tím jeho nervová vlákna.

Výsledek byl překvapivý. „Za dvanáct týdnů jsme jezevčíka úplně rozchodili,“ říká. Pes prý doslova utekl hrobníkovi z lopaty. Podobné zkušenosti má i zvířecí neurolog Lubomír Sojka ze zlínské kliniky Medipet. „Tuhle mě kontaktovala zoufalá majitelka šestileté fenečky maltézáčka. Fenka jednoho dne nešikovně skočila ze schodu a ochrnula na všechny čtyři končetiny,“ vzpomíná Sojka.

Magnetická rezonance ukázala nemilosrdný výstup: vyhřezlý meziobratlový disk a poškozenou krční míchu. „To znamená stav, který nelze vyřešit operací a který je současně lékově takřka neovlivnitelný,“ pokračuje Sojka. Osud zvířete byl prakticky zpečetěn.


Doporučujeme: Zvířata „skládají“ při putování oceánem hudbu. Poslechněte si „tulení“ symfonii


Pexels

Také tento veterinář ale sáhl ještě po jehličkách. „Asi deset dní po pádu jsme začali s akupunkturou a postupně jsme přidali i elektrostimulaci,“ říká. Zatímco na začátku kúry byla fenka schopna jen bezvládně ležet a pohnout lehce hlavou, po druhé aplikaci už si prý sama stoupala. „Na konci procedury pak zvládla ujít i několik kroků pro pamlsek,“ tvrdí veterinář.

Dnes už maltézačka běhá vesele po zahradě. Jediné, co jí po úrazu zbylo, je obrna pravé přední tlapky. Ta prý ale pejska nikterak neomezuje.

Akupunktura se proto prosazuje v ordinacích stále častěji. Její zastánci ji doporučují používat hlavně jako podpůrnou léčbu k tlumení bolesti svalů a kloubů. Odkazují se například na studii kanadských veterinářů, publikovanou před třemi lety v odborném časopise Canadian Veterinary Journal.

Podle této studie většina zvířat skutečně reaguje na léčbu jehlami pozitivně a přestane kulhat. I když některá jen krátkodobě. Ukázalo se to třeba na vzorku 47 psů, kteří trpěli bolestmi pohybového aparátu.

Jehličky se začaly používat také u koní. Podle veterináře Miroslava Trundy se tato metoda stala dokonce nedílnou součástí jejich přípravy na dostihy. „Nejčastěji se akupunktura používá pro celkové zvýšení výkonu koně. Je to ale také vynikající metoda pro zmírnění bolesti svalů a kloubů či obskurní kulhání,“ uvádí veterinář. Použití jehel u koní podle něj doporučila i Americká veterinární asociace.


Doporučujeme: Zvrací kočka po léku? Varovat v příbalovém letáku už můžete i vy


Akupunktura se zkoušela i při tlumení agresivity zvířat, v těchto případech ale byly výsledky sporné.

„Stejně tak není tato technika vhodná k léčbě takových bolestivých stavů, jejichž příčina není známá zejména pokud jde o bolesti v dutině břišní,“ podotýká k tomu Lubomír Sojka. Nedoporučuje ji ani u těžkých epileptických stavů nebo tam, kde hrozí masivní krvácení.

Záleží ovšem také na konkrétním zvířeti. „Ideálním pacientem je klidný, spolupracující a dostatečně citlivý jedinec, který nemá poruchy krvácivosti a má svědomitého páníčka,“ říká zlínský veterinář. Naopak na zvíře, které je neklidné až agresivní, raději žádné jehly nezkouší.

Kúra vyjde i na tisíce

„Problém bývá také u některých plemen koček, u zvířat silně stresovaných, léčících se na selhávání srdce či u zvířat s velmi úzkostným majitelem,“ doplňuje Sojka.

A na kolik korun vůbec taková kúra vyjde? Veterinářka Lenka Salomon si bere kolem pětistovky. „Cena se ovšem pohybuje podle množství jehel a obtížnosti,“ podotýká. Léčba u neurologa Sojky může vyjít i na tisíce. Úvodní vyšetření a první aplikace stojí 1400 korun, každá následná pak tisícovku. Příplatek za elektroakupunkturu činí dvě stovky.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Vyšlo i na Deníku


Doporučujeme: Zvrací kočka po léku? Varovat v příbalovém letáku už můžete i vy