Další průšvih španělské laboratoře. Kromě týrání zvířat také falšovala výsledky, tvrdí svědkyně

Soud se začal zabývat týráním zvířat, kterého se měli dopouštět pracovníci španělské laboratoře Vivotecnia. Ukazuje to alespoň video, které v dubnu zveřejnili aktivisté. Zaměstnanci na něm propichují králíkům bulvy bez umrtvení a zkrvaveného psa nechají viset hlavou dolů. Podle hlavní svědkyně navíc laboratoř falšovala výsledky testů. 

„Přišla jsem třeba ráno do práce a našla na zemi krvácet psa. Varovala jsem proto své nadřízené. Požádala jsem je, aby se o zvíře postarali – aby mu dali třeba něco proti bolesti,“ popsala žena, která kvůli svému bezpečí vypovídá v utajení a pod krycím jménem Carlota Saorsa.

Jenomže psovi prý nikdo nepomohl. Zaměstnanci ho utratili a nahradili jiným. „To se ale v záznamech neobjevilo. Nikde se neuvedlo, že se ve studii pokračuje s úplně jiným zvířetem. V závěrečné zprávě bylo místo toho napsáno, že celý test proběhl na jednom bíglovi, který experiment dokončil bez jakýchkoliv nežádoucích účinků,“ uvedla podle listu El País žena.

Podobně prý pracovníci naložili i se zvířaty v jiných pokusech.

Foto: Cruelty Free International
Míra jedovatosti látek

To je ale obrovský problém. Pokud totiž laboratoř skutečně upravovala výsledky testů, nedopustila se „jen“ zbytečného týrání zvířat. Mohla ohrozit i zdraví tisíců lidí. 

Na laboratorních zvířatech se totiž zkoumá míra jedovatosti látek, které se pak používají při výrobě přípravků pro člověka. Testuje se například to, jaká dávka je ještě pro živý organismus bezpečná a jaká už by mohla znamenat pro zvíře či člověka smrt.

Pokud tedy laboratoř testy odbyla, nebo je dokonce pod vidinou zisku záměrně zfalšovala, mohla se dopustit závažných trestných činů.


Doporučujeme: Bití do hlavy, vláčení, nadávky. Aktivisté natočili týrání zvířat v madridské laboratoři


Podle svědkyně, která v laboratoři dva roky pracovala, právě tohle Vivotecnia dělala. Vedení společnosti přitom podle ní o těchto praktikách vědělo. 

„Nikdo se ale proti tomu neozval. Zmíněné praktiky jsem kritizovala jenom já a ještě jedna další osoba,“ řekla Carlota Saorsa a dodala: „Ostatním to bylo jedno. Někteří kolegové se dokonce snahám poukázat na porušování předpisů vysmívali.“  

Carlota Saorsa odpovídala na otázky soudu celé čtyři hodiny. Vysvětlovala nejenom vznik osmiminutového videa, které díky ní aktivisté zveřejnili letos v dubnu, ale i dalších snímků a záběrů. Celý důkazní materiál, který pořídila a kterým se soud zbýval, je totiž velice obsáhlý. Podle aktivistů z organizace  Cruelty Free International čítá více než hodinu a půl.

Pitvy na živých zvířatech
Foto: Cruelty Free International

K vidění jsou na něm děsivé věci. Například opice s obličejem sevřeným hrůzou, které zaměstnanci ještě před zahájením pokusu malují posměšný obrázek na genitálie.

Ukazuje se tam i pes ležící v kalužích krve, který později dokonce visí u stropu hlavou dolů. Následují králíci s propíchnutýma očima. Lidé jim z bulvy odebírají vzorky naprosto bez anestezie, králíci jsou při plném vědomí. 

Se všemi zvířaty se na videu (viz níže) zachází nevybíravě a krutě. Zaměstnanci je bijí do hlavy a hrubě jim nadávají. Při manipulaci s nimi třesou a házejí. Laboratorními krysami například rychle točí ve vzduchu, zatímco je drží za ocas. Svědkyně u soudu dokonce vypověděla, že některá zvířata zaměstnanci pitvali, i když ještě byla naživu.


Doporučujeme: Skončí utrpení pokusných zvířat? Česká firma vyvinula buněčné mebrány


Žádní další zaměstnanci laboratoře prozatím před soudem nevypovídali. Stále se čeká i na svědectví generálního ředitele Vivotecnie Andrése Königa.

Podle španělského listu El País je to právě on, kdo by měl poměry v laboratoři vysvětlit. Spolu s ním stanou před soudem ještě i další čtyři pracovníci laboratoře. Pokud se jim týrání zvířat prokáže, mohou skončit za mřížemi, a to na tři až dvanáct měsíců. Soud rovněž může laboratoři udělit pokutu až do výše 100 tisíc eur (což je zhruba 2,5 milionu korun).

Laboratoř Vivotecnia byla také tři měsíce uzavřená. O přerušení provozu rozhodla v dubnu v reakci na děsivé video regionální madridská vláda. Jenomže v červnu úřady stanovisko přehodnotily. Podle španělského serveru Diario de Sevilla totiž „nebyly předloženy dostatečné důkazy o týrání zvířat.“

Laboratoř navíc prý provedla dostatečná nápravná opatření – instalovala do místností bezpečnostní kamery a sestavila tým veterinářů, kteří budou na zvířata v laboratoři dohlížet. Před laboratoří od té doby protestují tisíce aktivistů.

Svědek pod ochranou
Foto: Cruelty Free International

O hlavní svědkyni celé kauzy – Carlotě Saorsové – se ví jen málo. Získala totiž status svědka pod ochranou a po celou dobu vystupuje pod nepravým jménem. Podle listu El País jde ale o ženu, která se vždy starala o dobré životní podmínky zvířat.

V roce 2018 náhodou objevila pracovní nabídku ve Vivotecnii, uspěla ve výběrovém řízení a nastoupila na místo veterinárního technika. Do laboratoře tedy původně nešla pracovat se záměrem natáčet špatné zacházení se zvířaty. Pro tuto činnost se rozhodla až postupem času, když poznala poměry v laboratoři. Důkazní materiál pak shromažďovala dva roky. Nakonec vše předala organizaci Cruelty Free International, která případ zveřejnila. Poprvé o něm informoval britský deník The Guardian.

Ve společnosti, pod kterou spadá i madridská laboratoř Vivotecnie, pracuje podle listu El País 177 zaměstnanců. Firma měla v roce 2020 obrat 8,6 milionu eur.


Co natočili aktivisté ve španělské laboratoři? Video je zde.
Varování: video je nevhodné pro děti a citlivé povahy.

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto:  Cruelty Free International
Video:  Cruelty Free International