Drama na jihu Argentiny: Zvířata se ocitla ve smrtící pasti. Pohřbilo je nenadále husté sněžení

Zatímco Česko v posledních dnech sužovala úporná vedra, v provincii Chubut na jihu Argentiny řeší zcela opačný problém: většina tamního území se ocitla pod ledovým krovem. Husté sněžení a silný mráz už týden nepolevují, miliony zvířat se proto ocitly ve smrtící pasti. Jsou uvězněná v závějích sněhu a nemohou se ani hnout. Nemají také co jíst.

Pokud se počasí rychle neumoudří, spousta z nich zahyne, informují místní média. Podle šéfa Federace venkovských společností Chubutu Osvalda Lujána se k nim totiž nikdo nedostane. „Přístup k pastvinám je téměř nemožný. Silnice jsou pod hlubokými závěji a počet strojů, které by je dokázaly zprůjezdnit, je omezený. Zvířata proto nemůžeme ani odvézt, ani k nim nemůžeme dopravit potravu,“ uvedl pro server La voz del pueblo a dodal: „Situace je zoufalá a my nevíme, co s tím.“

Čas se nebezpečně krátí

Podobně to vypadá i ve vedlejší provincii Santa Cruz. Krajinu sice brázdí desítky obrněných vozů, které si od armády pronajala místní vláda, ke všem zvířatům se ale pomoc nedostane. „Snažíme se jim rozvést alespoň nějaké krmení, ale je to složité. Sněžení totiž nepřestává, stále postupuje od severu k jihu,“ řekl Enrique Jamieson, který šéfuje Federaci zemědělských podniků v Santa Cruz. V ledové pasti už se tak podle něj ocitla téměř polovina všech zvířat, jež se pohybovala na pastvinách. Tedy zhruba čtyřicet tisíc krav a milion ovcí.

Také podle Jamiesona se přitom čas nebezpečně krátí – ovce nevydrží bez jídla víc než patnáct dní. Týden už přitom vyprchal. „Takže i my začínáme být zoufalí,“ uvedl. Vůbec nejhorší situace podle něj panuje v těch oblastech, kde je krajina rovinatá a nerostou tam žádné keře. „Tam se nebohé zvíře opravdu nedostane ani k lístečku,“ vysvětlil.


 


Zdroje: server La voz del pueblo, server Diario El Norte.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Pixabay