Experiment

Co to máš?

To je taková věc sloužící k zajímavému experimentu. Někdo by tomu řekl rukávník, někomu staršímu by se vybavil štucel. A je to štucel, památka po babičce. Ano, hřála si v něm ruce…

Dnes ale jsou rukávníky pořád „in“, možná sis toho ani nevšiml, ale něco podobného mívají maminky na rukojeti kočárku, aby jim nemrzly ruce. Ovšem tohle tě možná nadchne, zrovna jsem viděla reklamu na rukávník, který měl ještě ke všemu nádherné jméno: Lodger Warmer Fleece Scandinavian!

No téda, to by se moje babička divila. Možná by řekla, že čím noblesnější jméno, tím ubožejší realita. Ale skandinávský rukávník, to nemusí být špatné. Takový Švéd nebo Nor ví, co je to zima. Ale jsou asi zase otužilejší.

Ale sliboval jsi experiment. Jaký?

Když jsem na ten rukávník, tedy štucel, ve skříni narazil, vzpomněl jsem si, jak mi babička vyprávěla, jak snadno se dovede Homo sapiens sapiens, čili Člověk moudrý nebo rozumný, nebo jinak také člověk vzpřímený, náhle proměnit v člověka málo rozumného, a navíc skrčeného. A vlastně od té doby jsem asi toužil chovat kočku.

Tak k tomu experimentu. Stručný návod: Stačí do rukávníku nechat vběhnout kočku. Pokud se tam nehrne sama, nalákat ji tam třeba bábrlátkem. A pak jen stačí pozorovat reakce přítomných, dospělých i dětí. Zpravidla začnou mňoukat, mluvit tenkými hlasy, skrčí se, a budou pokoušet kočičku k dalším hrám. Většinou se jim to podaří. No a v ten moment se examinátor zaraduje, a zvolá, že to s lidstvem přece ještě nemůže být tak zlé…

Vidím otazník v tvých očích… vždyť přece dokud si člověk dokáže hrát s dětmi či se zvířetem, a dokáže se chovat tak trochu dětinsky, není to znamení, že má srdce? No, ale na tohle zjištění není potřeba rukávník a kočka. Kočka tedy možná, ale rukávník rozhodně není nutný.

Ba, není nutný. Možná je lepší zaexperimentovat moderněji. Podívej, pustím si laptop… A než to dořeknu, než se monitor stačí rozsvítit, vyskočí před něj kočka, a uléhá před klávesnicí.

Jo, vidím, a je z tebe člověk skrčený. Rukávník nechme minulosti! Ano, pobavil jsi mě.

Josef Duben
povídka z knihy Čekání na vítr
Celá kniha je ke stažení na webu Hoax