Lidé zdevastovali Zemi na tři miliony let. Je jako po pádu meteoritu
Lidstvo v příštích padesáti letech zlikvidují tolik savců, že se z toho modrá planeta nevzpamatuje dřív než za tři miliony let.
Stačilo málo: aby do naší planety narazil meteorit široký necelých deset kilometrů. Střet okamžitě rozpoutal masivní reakci. Zemětřesení se začala střídat s tsunami, do toho vybuchovaly okolní sopky. Obloha se zatáhla hustým prachovým mrakem, který na několik týdnů pohltil veškeré sluneční paprsky.
Efekt byl tak smrtící, že většina dinosaurů včetně slavného Tyranosaura rexe postupně vyhynula. A s nimi i pětasedmdesát procent veškerého žijícího tvorstva na tehdejší planetě Zemi.
Zhruba tak popisují vědci události, které se podle nich odehrály zhruba před 66 miliony let. Definitivně tím skončila slavná éra dinosaurů, která trvala asi 130 milionů let. Událost se nazývá páté masivní vymírání druhů a prozatím byla v historii zeměkoule poslední.
Doporučujeme: Zvířata masově vymírají. Hubí je klima, lov i zemědělství
Blíží se šesté masové vymírání
Jenomže podle biologa Matta Davise z Aarhuské univerzity to pravděpodobně nebude dlouho trvat a masové vymírání nastane pošesté. Tentokrát za to ale nebude moci přírodní katastrofa, nýbrž člověk.
„Lidstvo v příštích padesáti letech skutečně zlikviduje tolik savců, že se z toho modrá planeta nevzpamatuje dřív než za tři miliony let,“ domnívá se badatel. A to je podle něj ještě optimistická představa, někteří kolegové prý Zemi předpovídají, že se bude z lidské činnosti zotavovat zhruba sedm milionů let.
Část odborníků ale nesouhlasí. Třeba podle českého biologa a ředitele táborské zoo Evžena Korce je takové hodnocení lidí krajně nespravedlivé.
Změny i bez zásahu lidí
Vliv člověka na přírodu a zvířata je sice podle něj skutečně nepopiratelný, veškerou vinu za stav modré planety by ale na lidi neházel. „Je zřejmé, že masivní lov nebo změny přirozených biotopů, které vidíme třeba při rozsáhlém kácení deštných pralesů, dopadají na zvířata opravdu drastickým způsobem,“ říká Evžen Korec.
Dějiny Země jsou ale podle něj dějinami opakovaného vymírání a vzniku nových živočišných druhů. „K zásadním změnám klimatu tady vždy docházelo, dochází a nadále bude docházet. A to bez ohledu na to, jestli na Zemi zrovna v danou chvíli žijí lidé, nebo nikoliv,“ domnívá se český biolog.
Jinými slovy: k šestému masivnímu vymírání druhů by podle něj časem došlo tak jako tak.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pexels
Vyšlo i na webu Deníku
Doporučujeme: České rybníky obydlely želvy z Ameriky. Už snesly i první vajíčka