Pavouky ve městech sužuje všudypřítomný hluk. Vědci zjistili, jak se mu osminožci dokážou bránit

Pavouci dokážou hluk utlumit pomocí svých sítí. Ty městské mají podle vědců z americké University of Nebraska trochu jinou architekturu. 

Začalo to drobným postřehem: vědci si všimli, že všechny příbytky pavouků zvaných pokoutníci pensylvánští nejsou stejné. Liší se podle toho, jestli si je upletli osminožci ve městech, nebo na venkově.

Sítě, které spřádali pavouci na venkově, byly mnohem řidší. Měly taky trochu jinou strukturu. Jakmile se do nich tedy zamotala kořist, vibrace se v ní šířily snáze a na větší vzdálenosti. Majitelé takového příbytku díky tomu měli mnohem větší přehled o tom, že je na cestě večeře. Dokázali ji zaznamenat rychleji.

Naopak městští pavouci splétali mnohem hustší sítě. O úlovku se tak zpravidla dozvídali později. Výjimkou byly jen situace, kdy se kořist dostala hodně hluboko do útrob pavučiny – tedy do bezprostřední blízkosti predátora. Ten na ni pak dokázal zareagovat velmi pružně.



Důvod těchto rozdílů je podle bioložky Brandi Pessmanové jednoduchý: je to daň za klid. „Pavouci v hlučném městském prostředí se zkrátka snaží své bydliště co nejvíc izolovat od všudypřítomných vzruchů, které je zahlcují a obtěžují. Potřebují se totiž soustředit jen na podstatné vjemy,“ vysvětluje badatelka z americké University of Nebraska.

Foto: D. Gordon E. Robertson / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
Trápení s člověkem

Toto zjištění je podle ní extrémně zajímavé. Jasně totiž ukazuje, jak jsou pavouci schopní zareagovat na různé životní situace. „Pokud je to potřeba, umějí zabezpečit svůj příbytek tak, aby se vyhnuli přehnanému nežádoucímu hluku. Zvuky přicházející zvenčí jednoduše dovedou utlumit, nebo zesílit – jak se jim to hodí. Jako živočichové, kteří potřebují pro efektivní komunikaci a lov vnímat vibrace svých pavučin, si tím pomáhají přežít,“ uvádí badatelka.

Příklad pokoutníků pensylvánských ale ukazuje i to, jak těžké to dnes zvířata při soužití s člověkem mají. „Zvlášť pokud si uvědomíme, že hluk způsobený člověkem se na celé planetě neustále stupňuje,“ doplňuje další bioložka a spoluautorka výzkumu Eileen Hebetsová. Zjištění vědkyně publikovali tento měsíc v magazínu Current Biology.


Co všechno víte o pavoucích? Zkuste si náš kvíz:

Zdroje: magazín Current Biology, web University of Nebraska Lincoln.

Text: Nella Skálová
Foto: Pixabay