Plné moce plné moče

Možná se najdou i další chovatelé koček, kteří potvrdí, že se jim někdy kočka či kocour neslušně zachovali v botách v předsíni nebo dokonce v prádelníku či v posteli. Ale ti, kteří zvířatům trochu rozumějí, jistě vzápětí dodají, že to nebylo ze zlomyslnosti, ale že šlo o projev stresu nebo osamění. Kočka totiž není zlomyslná. To jen člověk dokáže takto uvažovat, no a pak podle sebe posuzuje i ostatní. Lidi i zvířata.

Než vysvětlím ten podivný titulek, uvedu i vlastní zkušenost. Po povodních v roce 2002 jsme nemohli pár měsíců bydlet v Praze, žili jsme totiž tehdy ve velkou vodou poničeném Karlíně, a tak jsme dojížděli každý den z chalupy vzdálené 30 km. Zrovna se to tak schumelilo, že jsme se se ženou mohli vracet k našim kočkám až kolem jedenácté večer. A vždy nás čekalo „překvapení“. Na posteli, pod postelí, za postelí. Pozitivum na tom bylo, že jsme si pořídili několikero nových povlečení i pokrývek, ale v ten moment to moc radostné nebylo. Kočky byly sice šťastné, že se vracíme, ale ten vlhký temný podzim tam samy opravdu těžko snášely. Už jsme se děsili, že pokrývat vše igelitem bude náš doživotní úděl, ale naštěstí ta hrůza skončila, když se vše vrátilo do známých kolejí.

A jak to bylo s plnými mocemi? Katka pracuje v jednom významném úřadě, a jelikož je svědomitá a někdy je toho opravdu moc, vzala si jednoho dne pár lejster domů, že se na ně ještě pro jistotu podívá. Podívala se večer. Podívala se i ráno. Jenže… Její kočička moc dobře pochopila, že právě kvůli takovým papírům se Katka v práci zdržuje a přichází občas později, než by si obě přály. A tak po svém vyjádřila odsudek, no a byly to zrovna ty plné moce, které počurala, tedy přesněji pečlivě pročurala. Katku čekala krušná cesta do práce, papíry sice omyla a vyfénovala, ale mapy a pach zůstaly. Naštěstí to dobře dopadlo. Nadřízená má totiž smysl pro humor a navíc má kočky ráda. Dokumenty se vyhotovily znova a ty „s kočičím vyjádřením“ si prý šéfka schovala jako kuriozitu. A Katka si uvědomila, že kočičí trpělivost má své meze.

Josef Duben
povídka z knihy Věřím v kočku, a v život věčný
Celá kniha je ke stažení na webu Hoax