Smrtící pasti pro ptáky i domácí mazlíčky: nezakryté bazény plné vody

Česko je bazénovou velmocí. Nikde jinde v Evropě nenajdete tolik bazénů na počet obyvatel jako tady, tvrdí ornitolog Martin Šálek. Pro zvířata jsou ale nezakryté nádrže s hladkými stěnami nebezpečné. Pokud do nich spadnou, už se nedostanou ven. Třeba vzácných sýčků takto zahyne kolem dvaceti procent.

Smrt zvířata nacházejí také v obyčejných sudech na dešťovku. I v nich končí řada ptáků, kun, ještěrek či domácích mazlíčků. „Jde přitom o naprosto zbytečná úmrtí, kterým by se dalo snadno předejít. Bazén stačí zakrýt speciální sítí, na sud zase můžeme položit pletivo či poklop,“ nabízí řešení ornitolog.

Pokud nádrž zajistit nejde, mohou lidé tragédiím předejít i jinak: položí na hladinu speciální plováky. Zvířata pak po nich vyšplhají ven. „Plovák může být z dřevěných prken či pěnový,“ uvádí Šálek. Stejnou službu podle něj splní i obyčejný pruh drátěného pletiva.



Bazén se speciálními plováky. Foto: Mirek Bažant, www.birdlife.cz

Ovšem pozor, nebezpečí nepředstavují jen nádrže na vodu. „Smrtícími pastmi se pro zvířata mohou stát i nejrůznější duté, kolmo stojící objekty. Například roury, trubky, kanály či komíny,“ pokračuje Martin Šálek. Krutou smrt v nich často nacházejí hlavně ptáci. Vletí dovnitř a už se nedokážou vrátit zpět.

I tato místa proto zoologové doporučují zajistit. „Třeba tak, že vstup zahradíme pletivem či deskou,“ pokračuje Martin Šálek. Komín lze zabezpečit kovovou mřížkou či průmyslově vyráběným lapačem jisker. To by ale měli udělat odborníci. „Na okapy existují dokonce speciální kryty, které jsou užitečné i jinak – zabraňují tomu, aby se zanesly listím během podzimu,“ doplňuje Martin Šálek.


Co víte o schopnosti zvířat regenerovat? Zkuste si náš kvíz:


Zdroj: Česká společnost ornitologická.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik