Video ukazuje bití a vláčení zvířat. Aktivisté natočili drsné záběry z českých jatek

Aktualizace 30. 5. 2022. Aktivisté ze spolku Zvířata nejíme zveřejnili další děsivé video z českých jatek. Je plné krutosti a bezohledného jednání se zvířaty: zaměstnanci je kopou, bijí, nadávají jim a ponižují je. Zraněnou krávu, která nemůže chodit, dokonce přivážou za nohu a surově ji vláčejí do prostoru jatek navijákem. Případem se proto začala zabývat Státní veterinární správa.

Spolek zveřejnil záběry v neděli odpoledne. „Opět jsme svědky krutého zacházení,“ zhodnotil video Lukáš Vincour ze spolku Zvířata nejíme. Zaměstnanci podle něj zvířata nejenom bijí a ponižují, jeden muž dokonce radí druhému, jak má seleti šlápnout na hlavu. Přestože pracovníci jatek jednoznačně vidí, že jsou krávy a prasata zraněná, neváhají na ně použít elektrický pohaněč. 

„Záběry přitom pocházejí z různých časových období, pořídili jsme je v průběhu několika měsíců. To dokazuje, že je tady brutální zacházení se zvířaty běžnou normou,“ okomentovala video také jeho kolegyně Martina Žabenská. Na daná jatka se podle ní dostávají i zvířata z bioochovů. Video najdete na konci tohoto článku.


Doporučujeme: Ukončete nadměrné užívání antibiotik ve velkochovech. Je to časovaná bomba


Případem už se proto začali zabývat inspektoři ze Státní veterinární správy. „Zacházení se zvířaty a chování personálu zachyceného na videu je v příkrém rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům,“ uvedl v pondělí mluvčí úřadu Petr Majer. Zaměstnanci podle něj jednoznačně porušili zákon na ochranu zvířat proti týrání.

„Státní veterinární správa proto v podá podnět obci s rozšířenou působností, tedy na městský úřad ve Znojmě, k zahájení správního řízení s provozovatelem jatek,“ doplnil. Inspektoři podle něj zvažují i podání trestního oznámení pro trestný čin týrání zvířat. „Šetření dalších okolností případu pokračuje,“ řekl Majer.

Jatka v Hraběticích, odkud video pochází, provozuje firma Intramo Znojmo. Agentura ČTK pracovníky jatek telefonicky oslovila s žádostí o vyjádření. „Pracovník jatek, který se do telefonu odmítl představit, ale řekl, že jde o dva roky staré záběry, vše je vyřešené a víc k tomu nemá co říct a poté hovor ukončil,“ uvedla na serveru České noviny.

Zdroj: Zvířata nejíme
Tři roky utrpení

Členové spolku Zvířata nejíme mapují zacházení s hospodářskými zvířaty v českých chovech dlouhodobě. Loni na podzim uvedli do kin dokument, ve kterém svoje poznatky shrnuli. Jmenuje se Svědectví a ke zhlédnutí už je i online.

„Viděli jsme toho hodně: tele s rozlomenou pánví i krávy pohozené za halami,“ popsali po premiéře Zvířecím zprávám hlavní autoři Věra Mikušová a Lukáš Vincour, kteří materiál k filmu sbírali celé tři roky. „Nejhorší záběry vznikaly ve chvíli, kdy si zaměstnanci mysleli, že je nikdo nevidí,“ pokračují členové spolku Zvířata nejíme a dodávají: „Je to obrovské zlo, které není pojmenované zákonem.“ Celý rozhovor si můžete přečíst zde.Zdroje: spolek Zvířata nejíme, Státní veterinární správa, České noviny.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: organizace Zvířata nejíme
 Video: organizace Zvířata nejíme
Více informací o filmu Svědectví najdete zde