Zoologické zahrady zavřely z hodiny na hodinu. Počítají ztráty a prosí o pomoc
Pozvi zvíře na oběd. Přines třeba kaštany, jablka nebo dýni. Na webech všech zoologických zahrad v Česku se během tohoto týdne objevily zoufalé výzvy. Chovatelé zvířat v nich prosí lidi o pomoc. Koronavirová krize totiž opět zavřela brány těchto zahrad. Zvířata se tak ocitla bez příjmů ze vstupného.
„Zřídili jsme dvě sběrná místa, na kterých nám můžete jídlo předat. Jedno je u hlavního vchodu do zahrady a druhé u služebního vjezdu z ulice Pod Hrachovkou. Fungovat budou v obvyklé návštěvní době zoo, tedy od 9 do 18 hodin,“ píše například zoologická zahrada v Praze.
Zvířecí svěřenci podle ní uvítají třeba hrušky, šípky nebo jeřabiny. Lidé mohou nosit i suché pečivo, jako jsou veky nebo rohlíky. „Pečivo by ale nemělo být sladké ani posypané hrubou solí,“ připomíná pro jistotu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek a dodává: „Nechte ale dost plodů i volně žijícím zvířatům.“
Doporučujeme: Pytláci v Africe mají žně. Na ochranu zvířat nejsou kvůli pandemii peníze
O pomoc stojí i táborská zoo. „Víc než kdy dříve uvítáme jakoukoliv pomoc od svým fanoušků a návštěvníků. Jednou z možností je donést tašku kaštanů nebo žaludů, na kterých si pochutnají daňci, zubři a divoká prasata. Zvířata nepohrnou ani dýní,“ napsal ředitel zoo Evžen Korec.
Lidé podle něj mohou nechat tašky s lesními plody na pokladně, kde za ně dostanou dětskou vstupenku. „Tu sice nevyužijí hned, ale budou s ní moci přijet později, až se situace kolem koronaviru uklidní,“ doplnil mluvčí táborské zoo Filip Sušanka.
Milionové ztráty
Ředitel Safari parku ve Dvoře Králové Přemysl Rabas zase vyhlásil akci „pozvěte zvíře na oběd“. „Nyní máte jedinečnou šanci pozvat – i když jen obrazně – na dobré jídlo svého zvířecího oblíbence, a pomoci tím safari parku vyrovnat se s citelným finančním výpadkem v důsledku pandemie,“ popsal projekt Přemysl Rabas.
Denní menu pro zvířecí labužníky vyjde na 100 až 450 korun a zahrnuje skutečně vybrané lahůdky. „Kuchyně našeho safari parku může v lecčem připomínat kuchyně luxusních hotelů. Mlsní obyvatelé našich expozic si rádi pochutnávají třeba na mangu, fermentovaném listí, libovém hovězím mase nebo čerstvých šnecích,“ říká Rabas. Samozřejmostí jsou i granátová jablka, kaki a další exotické ovoce, čerstvé ryby, ale také množství rozličného hmyzu od larev potemníků k sarančím.
Způsob, jak lze pomoci jednotlivým zoo, najdou jejich návštěvníci a fanoušci na webech těchto zahrad.
Zoologické zahrady se musely pro návštěvníky uzavřít kvůli koronaviru. Své brány zamkly už v pátek. Podle vládního nařízení by měly zůstat zavřené sedmnáct dní. Pro většinu z nich to bude znamenat ztráty v řádech milionů korun.
Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay