Francouzský polibek i sex jako platidlo. Přinášíme vám největší kuriozity ze světa zvířat

Zvířecí láska má mnoho podob. Jsou živočichové promiskuitní i věrní, odvážní i líní. Někteří se milují až k smrti, další se sexem dokonce obchodují. Přinášíme vám několik zajímavostí ze světa zvířat.  

Francouzský polibek

Foto: Pixabay

Líbat po francouzsku umí nejen člověk, ale i hlodavci. Třeba když se poprvé sejdou myšák a myška, začnou si navzájem rychle olizovat jazyky.

„Tento skoro francouzský polibek slouží k výměně krátkých peptidů, tedy látek vznikajících rozpadem bílkovin,“ vysvětluje toto pozoruhodné chování docent Pavel Stopka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Myši prý podle toho poznají, jestli nejsou náhodou příbuzné. Pokud nejsou, pustí se s chutí do rozmnožování.

Vykutálený náhradník

Foto: Pixabay

Odvážnému štěstí přeje, říká jedno latinské přísloví. Ovšem neplatí to vždy. Vědí to i někteří samci žab. Místo toho, aby zkusili nalákat svou vyvolenou vlastním neodolatelným zpěvem, čekají na příležitost někde v úkrytu – většinou kousek od místa, kde už na samičku volá některý z dominantnějších kolegů. Nechtějí se totiž vystavovat nebezpečí, že místo sexuchtivé samičky nalákají spíš predátora – třeba netopýra. Toto nebezpečí nechávají právě na silnějších žabácích.

A někdy jim strategie opravdu vyjde. Dominantního žabáka uloví netopýr a sameček si užije se samičkou, kterou jeho odvážnější rival mezitím přivábil. Samička se takovému žabákovi podvolí i přesto, že to není „ženich snů“, za kterým původně přispěchala. Ve světě zvířat totiž podle vědců neplatí jen to, že chce samice pro své potomky nejlepšího otce. Někdy zafunguje také snaha mít potomka za každou cenu.


Doporučujeme: Šestý smysl zvířat: povodeň či zemětřesení vycítí i týdny dopředu


Trh se sexem

Foto: Pixabay

Prostituce není jen lidský vynález. Podle vědců platí za různé služby i některá zvířata.

„Používá se k tomu termín biologický trh,“ říká docent Pavel Stopka. Sexem si podle něj platí zejména primáti, konkrétně šimpanzi bonobo. Kupují si za něj třeba hlídání mláďat, potravu nebo obranu před nepřítelem.

Sex jako platidlo používají také tučňáci kroužkoví. Samičky si za něj pořizují kamínky, ze kterých pak staví hnízda. Na pobřeží Antarktidy, kde tito tučňáci žijí, je totiž kamínků málo. Ze zmrzlé země se navíc těžko dobývají. Některé samičky proto platí osamoceným samcům za to, že jim s náročnou stavbou hnízda pomohou.

 

 

Smrtonosná vášeň

Foto: Benjamint444, Wikimedia Commons

Když hormony lásky zavelí, nelze odolat. Někteří samci jsou kvůli nim schopni i položit život. To je třeba případ australské vakomyši hnědé.

Začátkem rozmnožovací sezony se samcům zvětší varlata natolik, že tvoří až čtvrtinu jejich tělesné hmotnosti. Produkují pak ohromné množství spermií i samčího pohlavního hormonu, který v nich vyvolává až neukojitelný pohlavní pud.


Doporučujeme: Lama plive, kočka a pes strádají. Jak dopadá lidský stres na zvířata?


Láska, která prochází žaludkem

Foto: Pixabay

Vzali se a žili spolu šťastně až do smrti. Věta, kterou končí celá řada pohádek, platí pro každého samečka kudlanky nábožné. Svatební obřad, během kterého se svou vyvolenou šťastně zplodí potomka, pro něj totiž vždy končí smrtí. Samička ho páření sežere. Udělá to proto, aby měla dostatek bílkovin pro náročné období budoucí matky.

Aby se totéž nestalo i samečkovi pavouka běžníka obecného, uchyluje se tento tvor k vychytralému úskoku: krátce před spářením připoutá svou hladovou vyvolenou pavučinovými vlákny. Teprve pak je s ní ochoten kopulovat.

 

Sexuální rekordy zvířecí říše

Nejdelší penis

Foto: Pixabay

Vůbec nejdelším penisem na světě se pyšní plejtvák obrovský. Je vybaven pohlavním údem s délkou až 2,4 metry a délkou až 45 centimetrů. Dostal se díky tomu až do Guinnessovy knihy rekordů.

V poměru k délce těla jsou ale jasnými jedničkami korýši svijonožci – jejich penis je totiž až osmkrát delší než jejich tělo.

Nejvytrvalejší milovník

V soutěži o nejvytrvalejšího milovníka mezi savci by zase zvítězila fosa – šelma z čeledi cibetkovitých. Dokáže se totiž nepřetržitě pářit až 90 minut.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay
Vyšlo i na webu Deník


Doporučujeme: Lidé hledají lék na dlouhověkost mazlíčků. Pomoci má nesmrtelná medúza