Mezi velké zvířecí žvanily patří i ryby. Nevěříte? Tak si je poslechněte
Kdepak němé tváře! Ryby spolu běžně mluví. A jsou pořádně upovídané. Těch, které komunikují hlasově, je navíc hodně. Vědci z Cornellovy univerzity takových napočítali několik stovek. Některé ryby to navíc dělají nejméně 155 milionů let.
„Už dlouho víme, že některé ryby vydávají zvuky,“ řekl výzkumník Aaron Rice z Cornellovy univerzity. Hlasová komunikace se ale podle něj vždy považovala za vzácnou zvláštnost. Nikdo z vědců nepředpokládal, že by šlo o masovou záležitost. „Jenomže jak se ukazuje, ryby se takto dorozumívají celkem běžně,“ uvedl.
Hlasy podle něj vydávají až dvě třetiny ze 176 rybích čeledí. Používají je při stejných příležitostech jako lidé: při námluvách, sexu, hledání potravy či obraně území. „Další se takto mohou snažit i přilákat kamaráda, některé totiž mohou být velmi společenské,“ doplňuje vědec.
Doporučujeme: Video: Rejnok se chová jako pejsek. Nechá se krmit a hladit od rybářů
Zvuky, které šupinatci vydávají, jsou podle něj velmi různé. Některé pískají, další mručí, jiné prskají. „Existují i ryby, které jako kdyby troubily na lesní roh nebo šplouchaly,“ přibližuje Aaron Rice.
Třeba pacifická ryba Porichthys notatus zní jako parník. Hlučná je díky superrychlým svalům, kterými rozechvívá plynový měchýř. „Samci tento hluboký zvuk vydávají v období tření, lákají jím samice,“ uvádí badatel, který novinky ze svého výzkumu publikoval tento měsíc v časopise Ichthyology & Herpetology.
Zajímá vás, jak některé z mluvících ryb znějí? Poslechněte si je. Dvě nahrávky vám přinášíme níže.
Porichthys notatus
Holocentrus rufus
Zdroje: Cornellova univerzita a magazín Ichthyology & Herpetology.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Freepik
Audio / video: Aaron Rice, Cornellova univerzita