Video: Rejnok se chová jako pejsek. Nechá se krmit a hladit od rybářů

UVNITŘ VIDEO. Každé ráno připlouvá k rybářům a nechá se od nich nakrmit a pohladit. Jako by to byl mazlíček. Rejnok se proto stal vyhledávanou turistickou atrakcí.

Říkají mu Sebastián. Nebo taky Chano. Je to přátelský rejnok, který se zabydlel u městečka Valle Gran Rey na ostrově Gomera. Křižuje vody oceánu a jednou za den si připluje k místním rybářům pro večeři. Nechá se od nich krmit a dokonce se s nimi i pomazlí.

„Je to neuvěřitelný sympaťák. Poprvé se tady objevil před sedmi lety a od té doby sem připlouvá pravidelně. Vytvořil si s místními obyvateli vztah. Nic podobného jsme nikdy předtím neviděli,“ říká Efe Fernando Barroso, jeden z místních rybářů. 

Chano je podle něj půl metru dlouhý a bude vážit okolo 150 kilogramů. Patří k trnuchám středomořským, které se k lidem obvykle nemají. Toto zvíře si ale na jejich přítomnost zvyklo. Udržuje s nimi kontakt a přijímá od nich dárky. „Ze všeho nejraději má šťavnaté makrely,“ říká rybář a pokračuje: „Už z dálky poznáme, že se blíží. Vydává podivné zvuky a bublá. To je znamení, že by si něco dal.“ Občas dokonce přivede pár svých rejnočích kamarádů, je jich asi pět. Hodují pak společně.


Doporučujeme: I kosatky mají svoje „porodní asistentky“


Důvěrný vztah mezi Chanem a rybáři došel až tak daleko, že je rejnok poslouchá na slovo. „Ví, co říkáme. Když mu ukážeme, ať jde blíž, udělá to. Je jako pejsek,“ tvrdí muž. Chano se tak stal slavnou atrakcí. A to nejenom na ostrově Gomera, ale i ve zbytku Kanárských ostrovů.

Trnuchovití jsou čeledí paryb z řádu pravých rejnoků. Jsou typičtí tvarem svého těla a zvláštním pohybem, který se podobá letu ptáků. Často je lze spatřit ve skupinách, stejně jako kytovce. Na Kanárských ostrovech jsou k vidění běžně, a to právě mezi ostrovy Gomera a Tenerife.

Povívejte se na Sebastiana na videu:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační, zdroj: Pixabay
Video: Juan José Barrera