Pes a kočka do tuzemských letadel smí. Had nebo sokol ale ne
Cestování s mazlíčky je stále populárnější. Letecké společnosti se proto snaží využít situace a nabízejí zvířatům stále komfortnější služby.
Třeba španělská nízkonákladová aerolinka Vueling koncem loňského roku oznámila, že bude psům a kočkám na palubě servírovat zdravé zvířecí pamlsky. Samozřejmě jen od renomovaných výrobců.
Ještě větší pozdvižení vyvolala americká letecká společnost Bark Air, která se od letošního jara rozhodla specializovat jenom na zvířata. „Budeme vypravovat výhradně psí lety,“ oznámila.
Zvířata se svým lidským doprovodem jimi mohou cestovat z New Yorku do Los Angeles nebo do Londýna. Každého letu se smí zúčastnit celkem patnáct mazlíčků. Cena jednosměrné letenky začíná na šesti tisících dolarů (tedy asi 143 tisících korun). Uvedla to agentura Bloomberg.
Doporučujeme: Dovolená se psem: myslete na pas a očkování. S pitbulem do některých zemí nesmíte
Češi sice prozatím žádné speciální služby pro zvířata nemají, i tuzemské letecké společnosti se ale majitelům domácích mazlíčků snaží vyjít vstříc. Třeba šéf zákaznického servisu společnosti Smartwings Kryštof Páleníček řekl, že už je přeprava zvířat naprosto rutinní a každodenní záležitostí.
„Přepravujeme ale jenom psy a kočky. Navíc jen takové, jejichž přítomnost v letadle majitelé nahlásili telefonicky nejméně osmačtyřicet hodin předem,“ uvedl. Plazi nebo sokoli, kteří si užívají privilegovaného postavení u leteckých společností na Blízkém východě, stále na palubu českých letadel nesmějí.
Pomohou tablety na uklidnění
„U nás jsou pravidla jasná,“ řekl Páleníček. Pokud se zvíře vejde do osmi kilogramů, může podle něj cestovat spolu se svým majitelem na palubě. Jeho letenka pak stojí 75 eur (zhruba 1875 korun). Psi vážící od osmi do 32 kil ale k sedadlu svého majitele nemohou. Putují do nákladového prostoru. Majitel pak za ně vydá 150 eur (asi 3750 korun).
Doporučujme: Výlet podle psího gusta. Přinášíme vám tipy na parádní procházky se psem
„Platí také, že všechna zvířata musí mít svou vlastní prodyšnou přepravku s pevným dnem, v níž se dokážou postavit a otočit,“ řekl Páleníček. Podle mluvčí Letiště Praha Kláry Divíškové by měly být tyto přepravky co nejvíc pohodlné, protože v nich zvíře stráví nejenom dobu letu, ale i všechen čas na letišti. „Schránu může opustit jenom u bezpečnostní kontroly, kde si ho cestující může vzít do ruky při procházení bezpečnostním rámem,“ připomněla.
Pokud se zvíře do náruče nevejde, musí projít i přes rentgen zavřené v boxu. Veterinářka Radka Vaňousová proto lidem doporučuje, aby své zvíře na takovou cestu připravili. Tedy aby s mazlíčkem pár cvičných cest – například jiným dopravním prostředkem – podstoupili. „Pes či kočka by měli být zvyklí na to, že jsou delší čas ve schráně a že po tuto dobu nemusejí vidět svého majitele,“ říká.
Pokud je zvíře při takových cestách nervózní nebo například zvrací, mohou jeho majitelé zvážit medikaci. „Mazlíčkům lze podat tabletky na uklidnění či na trávení,“ říká. Léky by ale měl předepsat a vydat vždy jen veterinář, který předtím zvíře prohlédl.
Zkuste si náš kvíz pro pejskaře:
Zdroje: společnost Smartwings a Letiště Praha.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik