Zákaz koupání. Podívejte se, kde se mohou psi i lidé přiotrávit jedovatými sinicemi

Zákaz koupání. Takovou nálepkou označili hygienici osm vodních ploch v Česku. Vstupovat by do nich neměli lidé ani psi. Jedovaté sinice, kterými je voda v těchto místech kontaminovaná, jim totiž mohou způsobit vážné zdravotní potíže – od vyrážky přes krvavý průjem až po poškození jater. 

Své o tom ví chovatelka Tereza Málková z Olomoucka. Půlročního buldočka, který se přiotrávil právě toxickými sinicemi, kurýrovala z úporných průjmů dokonce několik dnů. „Měl boláky po celém těle a úporný průjem,“ popisuje. Štěněti nakonec pomohla až antibiotika.

Pro podrobné a aktualizované údaje klikněte na obrázek. Zdroj: Státní zdravotní ústav

Podobných případů jsou podle šéfky veterinární komory Petry Šinové desítky ročně. „Scénář je přitom vždycky stejný: Začne to kožními problémy, protože toxiny ze sinic vyvolávají hlavně alergickou vyrážku,“ popisuje. Pokud zvíře vodu i požilo, bývá často podrážděný také zažívací trakt. „To se projeví právě nevolností, zvracením, případně i krvavými průjmy,“ dodává. 

V nejtěžších případech mívají toxiny až fatální důsledky. „Zvířeti poškodí játra, plíce i srdce. Mohou se také dostavit záchvaty a křeče,“ doplňuje Šinová.

Kritický konec srpna

Ostatně podobné příznaky hlásí i humánní lékaři. „Citlivější lidé se rovněž mohou osypat silnou vyrážkou. Mohou mít také podrážděné oči,“ přiblížil František Kožíšek z Oddělení hygieny vody při Státním zdravotním ústavu. Občas se k tomu přidají i bolesti hlavy či dýchací a zažívací potíže. V ojedinělých případech jsou toxiny schopny lidem poškodit i játra.

Problémy se každoročně vyskytnou u dvaceti až čtyřiceti lidí, většinou jde o ženy. „Ty tvoří až 62 procent pacientů,“ doplnil expert. Největší množství případů se přitom odehraje na konci srpna či začátkem září, zvlášť pokud bylo léto hodně horké. Sinicím se totiž daří hlavně v nehybné a prohřáté vodě.


Foto: Pixabay

Odborníci proto lidem doporučují vodu bedlivě sledovat – ať už se jdou koupat sami, nebo do ní posílají své mazlíčky. „I v takovém případě by se měli řídit monitoringem kvality vody, který vydávají a aktualizují krajské hygienické stanice,“ uvádí šéfka veterinářů.

Pokud se pes do takové vody vrhne sám, je třeba ho doma pořádně osprchovat. Veterinářka doporučuje použít i šampon, aby se toxiny z kůže vymyly. „Když se vody i napije, mělo by se u něj vyvolat zvracení, případně podat černé uhlí či enteroabsorbční gel,“ radí dál Šinová.

Čím menší zvíře to je, tím větší pozornost by mu měl chovatel věnovat. „Nízká tělesná hmotnost totiž v takovém případě znamená i výrazně vyšší riziko otravy,“ připomíná veterinářka.

Jednoduchý pokus

Pokud lidé neznají hlášení hygieniků, napoví jim takzvaný vodní květ na hladině. „Sinice se totiž poznají tak, že se na vodě vytvoří jakási zelená krupice,“ popisuje Petra Šinová.

Při pochybách si lze jejich přítomnost ověřit i jednoduchým pokusem: „Vodu nabereme do láhve se zúženým hrdlem a necháme ji stát alespoň dvacet minut na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy, zatímco voda dole zůstane čirá, jedná se o sinice. Pak do vody nevstupujeme. Naopak pokud zůstane voda rovnoměrně zakalená, jde o řasy a koupat se můžeme,“ popisují na svém webu pracovníci Státního zdravotního ústavu.


Doporučujeme: Klacky psům do tlamy nepatří. Aportování se může změnit v boj o život


Aktuálně je u nás podle hygieniků celkem jedenáct vodních ploch, které jsou nevhodné ke koupání. To znamená, že mohou způsobit problémy malým dětem, těhotným ženám, alergikům a osobám s oslabeným imunitním systémem. Patří k nim například vodní nádrž Brušperk na Frýdecko-místecku, jezero Ostrá u Lysé nad Labem nebo pražské koupaliště Džbán.

Osm vodních ploch je pak vysloveně nebezpečných. „V takové vodě už jsme zaznamenali masový výskyt sinic. Voda proto neodpovídá hygienickým požadavkům a při koupání v ní hrozí akutní poškození zdraví. A to lidem i zvířatům,“ vysvětlují hygienici. Jde třeba o vodní nádrž Trnávku na Pelhřimovsku, Pahrbek v Napajedlích na Zlínsku nebo pražské koupaliště Šeberák.


Co víte o vodním ptactvu? Zkuste si náš kvíz:


Zdroje: Komora veterinárních lékařů ČR a Státní zdravotní ústav.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay