Klacky psům do tlamy nepatří. Aportování se může změnit v boj o život

Neházejte psům klacky, radši jim pořiďte tenisák, radí veterináři. Každoročně totiž ošetřuj tisíce psů, kterým klacek probodl krk nebo hrudník. Další mazlíčci dřevo zhltli a třísky jim poranily střeva. „V každé z pěti tisíc britských ordinací vidíme takový případ alespoň jednou měsíčně,“ říká šéf Britské veterinární asociace Sean Wensley.

„Všechno začalo úplně nenápadně: když jsme přišli z procházky domů, štěně zvracelo,“ vzpomíná na příhodu, která se stala letos na jaře, chovatelka Rachael Spragueová. Jinak byl ale její rottweiler čilý, celou dobu vesele běhal a dováděl. S chutí slupnul i pár pamlsků.

Jenomže v noci přišlo i druhé zvracení, které bylo navíc úpornější. Objevila se v něm i krev. „To už mě pořádně vyděsilo. Sbalila jsem psa do auta a vyrazila na veterinu,“ říká.

Natržený žaludek
Pacient Walle. Foto: BluePearl Emergency Pet Hospitals

Na klinice psa vyšetřili, udělali mu rentgenový snímek a ultrazvuk. Výsledek: zvíře mělo v útrobách asi pětadvacet centimetrů velký předmět. Ten byl navíc tak ostrý, že psovi protrhl i žaludeční stěnu.

„Walleho proto okamžitě odvezli na operační sál. Jak se ukázalo, stalo se tak za minutu dvanáct. Klacek, který pozřel, se totiž zanítil. Pes už začínal být septický,“ dodává žena.

Walle se nakonec ze zranění zotavil. Veterináři mu klacek z útrob odstranili, poškozený žaludek před zašitím i pročistili. „Musím ale říct, že to bylo opravdu na poslední chvíli. Kdyby se k nám pejsek dostal o pár hodin později, jeho případ mohl dopadnout fatálně,“ řekla k tomu ošetřující veterinářka Erin McGowanová a doplnila: „Kvůli sepsi mu totiž mohly začít selhávat orgány.“


Doporučujeme: Rakovina ho připravila o čenich, dostal ale nový


Foto: Freepik

Podobných případů řeší veterináři tisíce. Dokazuje to průzkum, do kterého se v roce 2017 pustila Britská veterinární asociace. Na hrátky s klacky podle něj každoročně doplatí až 60 tisíc britských psů.

„V každé z pěti tisíc britských ordinací ošetří alespoň jednou měsíčně psa, který si způsobil zranění při aportu klackem,“ uvedl zpravodajskému serveru The Scotsman šéf Britské veterinární asociace Sean Wensley.

Nejčastěji jde podle něj o bodná a řezná zranění, která si psi způsobí, když na ostrou hůl jednoduše „naběhnou“. „Vidíme pak děsivě potrhané tlamy, krky a hrudníky,“ říká veterinář a pokračuje: „Mnohá z těchto zranění mohou být až život ohrožující, protože pes má přetrženou důležitou tepnu, nebo dokonce poškozenou míchu.“ 

Místo klacíku tenisák

Druhým typem zranění jsou právě spolykané kusy dřeva. „Tady zase stačí, když pes klacek rozžvýká a pozře jeho třísky. Pokud se některá z nich zasekne do měkké tkáně a zanítí, rovněž vznikne velký problém. Někdy i chronický a smrtelný,“ doplňuje veterinář.

Majitelé by si proto měli dát na psy pozor. „Místo klacků by jim měli házet spíš míčky nebo jiné bezpečné hračky,“ radí veterinář. Pokud si pak zvíře najde klacek samo, měli by dohlédnout, aby ho nekousalo.

„Doma by pak měli sledovat, jestli zvíře nemá některý z příznaků upozorňujících na zranění. Většinou jde o krví zbarvené sliny, zvracení a nechutenství. V některých případech může vzniknout i otok obličeje a krku,“ vyjmenovává jen některé z příznaků Sean Wensley.


Navíc s klacíkem je někdy příliš velká práce. Podívejte se:

Zdroje: zpráva floridské kliniky BluePearl Emergency Pet Hospitals, server The Scotsman, televizní stanice BBC.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik