Rakovina ho připravila o čenich. Při unikátní operaci ale dostal nový. Podívejte se, jak je Marley šťastný

Veterináři provedli unikátní operaci, při níž psovi odstranili nebezpečný tumor. Čumák, o který kvůli tomu přišel, mu navíc rekonstruovali. Video na konci článku ukazuje, jak je Marley šťastný.

Chvíli to vypadalo beznadějně. Když majitelka přivedla devítiletého psa Marleyho do ordinace, nemohl dýchat a mohutně krvácel z nosu. Dlouhá šnůra vyšetření pak ukázala fatální nález: pes měl do čumáku vrostlý nádor.

Veterináři to ale nevzdali. Pustili se do unikátní operace, při níž Marleymu obří tumor odstranili. A nejen to. Amputovaný čenich mu také zrekonstruovali a znovu přišili.

„Operace to byla náročná. Nejprve jsme psovi museli odstranit všechny rakovinné buňky, čímž jsme ho ale připravili o notnou část čenichu,“ popsala unikátní zákrok veterinářka Rachel Hattersleyová ze specializované britské kliniky Dick White Referrals. Psovi tak hrozilo vážné nebezpečí, že bude mít potíže s dýcháním. Objevit se mohla i řada dalších pooperačních komplikací. Chybějící čumák by navíc narušil Marleyho vzhled.


Doporučujeme: Šikula papoušek si našel protézu: půlku zobáku nahradil oblázkem


Foto: Dick White Referrals, zveřejňujeme s laskavým svolením kliniky

Veterináři se proto rozhodli i pro rekonstrukci čumáku. „Nejedná se o zákrok, který bychom tady prováděli pravidelně. Vyžaduje totiž určitou souhru okolností, která nemusí vždycky nastat,“ uvedla veterinářka.

V tomto případě se ale tyto okolnosti sešly. „Výsledek je proto opravdu dobrý. Skvěle dopadají i všechna kontrolní vyšetření, které Marleymu na klinice děláme,“ doplnila odbornice.

Šťastný psí konec

„Jsme opravdu nadšení z toho, jaký pokrok Marley udělal a jak se zotavil. Vypadá to, že teď už bude jenom dobře,“ uzavřela Rachel Hattersleyová v magazínu Vet Times.

Zlatý retrívr si podle ní znovu užívá bezstarostného psího života. Dokládá to ostatně i video, které klinika zveřejnila na svém facebookovém profilu a které přikládáme na konci tohoto článku. Devítiletý Marley si na něm už krátce po zákroku vesele hraje s míčkem, skotačí a rozpustile pojídá čerstvý sníh.  


Doporučujeme: Veterinářům se povedlo něco mimořádného: vrátili zrak skoro slepému tučňákovi


Zlatý retrívr z Británie ale není jediným psem, kterému se veterináři pokusili rekonstruovat čumák. Podobný zákrok už před devíti lety podstoupila v americké Kalifornii filipínská fenka a hrdinka Kabang.

Fenka o čenich přišla při nehodě, během které se snažila zachránit život dvěma mladým dívkám. Skočila do cesty motocyklu, který dívky málem smetl, když přecházely přes cestu. Dívky se jí zachránit podařilo, sama ale utrpěla vážné zranění – hlava se jí zamotala do předního kola, které jí amputovalo čenich a horní čelist.

Případ vyvolal vlnu solidarity. Lidé se kříženci německého ovčáka rozhodli pomoct. Vyhlásili sbírku a díky internetové kampani vybrali 27 tisíc dolarů (tedy asi 400 tisíc korun), aby mohla Kabang absolvovat chirurgický zákrok v Kalifornii.

Léčba pak trvala osm měsíců. Veterináři sice nemohli zrekonstruovat celý čenich, zakryli ale fence alespoň citlivé oblasti na obličeji. Podle televizní stanice BBC tak učinili pomocí kožních štěpů z tváří, krku a těla. Kabang díky tomu neztratila čich, své milované páníčky vždy bezpečně pozná. Bez problémů také požvýká jakoukoliv potravu.

Podívejte se, jak je Marley šťastný:

Zdroje: Dick White Referrals, Vet Times, BBC

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto a video: Dick White Referrals, zveřejňujeme s laskavým svolením kliniky