Lama plive, kočka a pes strádají. Jak dopadá lidský stres na zvířata?

Zvířata se umějí na své majitele dokonale napojit. Jakou má jejich člověk náladu, poznají ze zrychleného tepu nebo z vůně jeho potu. Pokud je chovatel dlouhodobě ve stresu, upadají do splínu a nemoci. Ukazují to nejnovější studie i zkušenosti veterinářů.

Během krátké doby ho vyhodili dokonce z několika různých cvičáků. Jakmile se totiž mladý boxer rozkoukal a zjistil, kdo je na place vedoucím, okamžitě ho pokousal. Důvod? „Jeho majitelka se bála autorit,“ vysvětluje specialista na komunikaci se zvířaty František Šusta. Pokaždé, když dostávala od cvičitelů instrukce, začala se cítit nepohodlně a nejistě. Změnilo se její chování.

Pes, který to vycítil, zareagoval kousnutím. „Psi jsou totiž na své majitele hodně vázaní. Dalo by se říct, že s nimi žijí jeden společný příběh,“ pokračuje autor několika odborných knih.

Foto: Pixels

Nepohoda znamená hrozbu

Stres lidí působí i na další druhy zvířat. Na každé jenom trochu jiným způsobem. Třeba lamy. Ty si žádnou nepohodu rozhodně nenechají líbit. S člověkem si to podle Šusty vyřídí velmi rychle. „Jakmile vycítí, že se jejich majitel vychýlil z normálu a upadl do chmur, plivnou mu do obličeje,“ říká odborník.

Proč? Dají mu tím zkrátka najevo, že jim ta nepohoda nevyhovuje a že je stresuje. Vyzvou svého člověka, ať se radši hned vrátí do reality. Pokud totiž není srovnaný a pozorný, přestává jim být dobrým parťákem. V případě jakéhokoliv problému může selhat. „U většiny lidí jejich metoda zabere,“ hodnotí lamí způsoby František Šusta.

Draví ptáci se zase k rozhozenému člověku neznají. Pokud je jejich cvičitel pod tlakem, opeřenec mu dlouho na sokolnické rukavici nevydrží. „Možná na ni ani vůbec nepřiletí,“ pokračuje Šusta. Tato zvířata jsou totiž na výkyvy nálad u člověka extrémně citlivá. Také ona kvůli tomu zažívají pocity ohrožení.


Doporučujeme: Hvězdy a outsideři útulků. Lidé chtějí jorkšíry, na ocet jsou černé kočky


„Kočky zase mohou začít močit mimo svůj záchod,“ přidává další projev stresu, který zvířeti způsobil člověk, veterinářka Martina Načeradská. Dlouhodobě vystresovanému zvířeti totiž podle ní přestává správně působit imunitní systém. Objevit se tak může například alergie nebo opakované infekce nejčastěji právě močového měchýře.

Kočka je také bez chuti k životu a bez energie. „Je to podobné jako u lidí. Pokud člověk zažívá nějaký dlouhodobý stres, může se kvůli tomu dostat do hluboké deprese. U kočky nebo u psa se takovému stavu říká naučená bezmoc,“ popisuje časté příznaky Martina Načeradská. Zvíře pak podle ní vzdá jakékoliv pokusy cokoliv dělat. „Bude se jen snažit přežít,“ říká zvěrolékařka a dodává, že podobných případů potkává ve své ordinaci stále víc.

„Lidé zapomínají používat zdravý rozum. Jejich životy a práce je často neuspokojují a svou frustraci přenášejí i na nebohá zvířata,“ hodnotí důvody Načeradská. Další podle ní chtějí, aby se zvířata chovala spíše jako módní doplňky než jako živé bytosti. Podle toho k nim také přistupují.


Doporučujeme: Místo stehýnka moučný červ. Psy a kočky čeká změna jídelníčku


Foto: Unsplash

Zvířata jsou přitom velmi vnímavá a citlivá. Rozpoložení svého člověka dokážou rozpoznat například po čichu. „Aniž bychom si to uvědomovali vylučujeme spolu s potem látky, které se ve stresu a v klidové situaci liší,“ vysvětluje veterinářka Martina Načeradská. Zvířata je na rozdíl od lidí dokážou rozlišit.

Jak moc jsou domácí mazlíčci na své majitele napojeni, ostatně nedávno prokázali i švédští etologové. Sledovali celkem pětadvacet borderkolií a třiatřicet sheltií spolu s jejich chovateli. Studovali konkrétně kortisol, což je hormon spojený se stresem. Jeho stopy se kromě krve dají vysledovat také třeba ve vlasech či srsti.

Sladěné hormony

Švédská studie ukázala, že množství kortisolu ve vlasech lidí velmi dobře koresponduje s jeho množstvím v psí srsti. Výzkum současně vyloučil, že by na úroveň stresového hormonu měly dopad další faktory. Například to, jestli psi žijí v domě se zahradou, nebo bez ní. Případně jak dlouhou dobu s nimi majitel tráví.  Zvířata se zkrátka stresovala už jen proto, že byl v nepohodě jejich chovatel. Výsledky studie přinesl letos v létě odborný magazín Scientific Reports.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay
Vyšlo i na Deníku


Doporučujeme: Zvrací kočka po léku? Varovat v příbalovém letáku už můžete i vy