Běluha vymyslela důmyslný trik, jak získat hračku. Video baví i provokuje

Část lidí baví, další ale zvedá ze židle. Na sociálních sítích se šíří krátké video, které ukazuje chytrou a vynalézavou běluhu, jak si hravě poradí se zdánlivě neřešitelným problémem. Když jí balón uvízne na souši, vymyslí důmyslný trik: silným proudem vody na něj plive tak dlouho, dokud se nepřikutálí zpět. „Neskutečná inteligence! To zvíře je chytřejší než já,“ komentoval záběry jeden z uživatelů Twitteru.

Jenomže další lidé už tak nadšení nejsou. Praxi zábavních parků, kde se cvičí zvířata, ostře kritizují. „Je to neskutečná krutost. Tak chytrý tvor by neměl strávit život v zajetí,“ komentuje video další uživatel sociální sítě. Následující příspěvek je ještě přísnější: „Na hraní máme kočky a psy. To akvárium by měli zavřít.“

Běluha je totiž nejenom inteligentní, ale i nesmírně společenské zvíře. Ve studených vodách Severního ledového oceánu, které většinou obývá, se podle vědců houfují i stovky samců. V početných rodinách žijí i samice s mláďaty, i když tyto skupiny jsou výrazně menší. Podle vědců všichni vedou bohatý společenský život a vytvářejí košaté sociální vazby. 

Běluhy jsou navíc nesmírně hravé a učenlivé, bez jakéhokoliv výcviku dokážou napodobovat delfíní i lidskou řeč. Námořnictva Spojených států a Ruska se dokonce pokoušela využít jejich inteligenci a důvtip k tomu, aby běhuly našly během vojenských operacích v arktických vodách nepřátelské miny.

Většina běluh, které tráví svůj život v akváriích, jsou zvířata chycená na otevřeném moři.Zdroje: twitterový účet Somos Cosmos, magazín Current Biology.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Premier / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0