Bití do hlavy, vláčení, nadávky. Aktivisté natočili týrání zvířat v madridské laboratoři

Ochránci zvířat volají po uzavření španělské výzkumné laboratoře Vivotecnia. Ze židle je zvedlo video, které zveřejnila nevládní organizace Cruelty Free International. Zaměstnanci laboratoře na něm úmyslně týrají zvířata. 

Opice se zoufale zmítá na stole, obličej má sevřený hrůzou. Za ruce a nohy ji drží čtyři zaměstnanci laboratoře. Než začne samotný pokus, jeden z nich jí něco posměšně maluje na genitálie.

V dalších záběrech se objevují zubožená zvířata. Nejprve pes ležící v kalužích krve, později dokonce pověšený u stropu hlavou dolů. Následují králíci s propíchnutýma očima. Lidé jim z bulvy odebírají vzorky naprosto bez anestezie, králíci jsou při plném vědomí. 

Se všemi zvířaty se zachází nevybíravě a krutě. Zaměstnanci je bijí do hlavy, hrubě jim nadávají a posmívají se jejich neštěstí. Při manipulaci s nimi třesou a házejí. Laboratorními krysami dokonce rychle točí ve vzduchu, zatímco je drží za ocas.

Temná stránka testování na zvířatech

Všechny tyto drastické záběry pořídila v jedné ze španělských laboratoří nevládní organizace Cruelty Free International. Podle šéfky organizace Katy Taylorové šlo konkrétně o laboratoř Vivotecnia sídlící v Madridu. Zacházení se zvířaty podle ní natočil spolupracovník organizace, který současně případ oznámil úřadům. V uvedeném zařízení pracoval v letech 2018 až 2020.

„To, co se na videu děje, je naprosto neskutečné. Tyto záběry nám opět ukazují, jak temné a hrůzné je testování toxicity na zvířatech,“ komentuje zveřejněný dokument Katy Taylorová a pokračuje: „Evropská komise nám říká, že směrnicí 2010/63 chrání laboratorní zvířata. Říká také, že vytvořila strategii, díky které mohou laboratoře od použití živých zvířat upustit a přejít na jiné metody. Ovšem ve skutečnosti nedělá ani jedno.“

Foto: Cruelty Free International

Všechna zařízení, ve kterých se testy na zvířatech provádějí, podle ní rozhodně platné normy nedodržují. Kontroly, které by nelidské zacházení se zvířaty odhalily a postihly, jsou navíc nedostatečné. Anebo jednoduše selhávají.

„Ukázalo to nejenom toto poslední video ze španělské Vivotecnie, ale i záběry z laboratoře v německém Hamburku, které jsme zveřejnili před dvěma lety. Obě tato videa nám poskytují jasný důkaz toho, že je na pokusech se zvířaty v Evropě něco velmi špatně,“ uvedla Katy Taylorová.


Doporučujeme: Skončí utrpení pokusných zvířat? Češi vyvinuli buněčné mebrány, které nahradí živé tvory


Generální ředitel společnosti Vivotecnia Andres König ale všechna nařčení kategoricky popírá. Tvrdí, že se zaměstnanci žádného krutého zacházení se zvířaty nedopouštějí. „Vždy pracujeme na tom, abychom odvedli kvalitní práci, a to za dodržení všech platných norem. Vždy také zohledňujeme dobré životní podmínky zvířat,“ uvedl ve svém prohlášení, ze kterého citoval britský list The Guardian.

Podle veterináře Joana Antoniho Fernándeze Blanca, který spolupracuje s barcelonským biomedicínským výzkumným parkem, je ale zachycené zacházení se zvířaty opravdu nepřípustné. „Všechna laboratorní zvířata musí být po celou dobu sledovaná a pokud příliš trpí, měli by jim pracovníci laboratoře provést eutanázii,“ řekl.

Toto pravidlo podle něj platí ze dvou dobrých důvodů: jednak kvůli zvířeti, jednak kvůli samotnému výzkumu. „Jakmile se totiž dostane zvíře do stresu, jeho fyziologie se změní. Veškeré údaje z testování jsou pak nespolehlivé a nepoužitelné,“ vysvětlil. Jinými slovy: celý pokus je nakonec k ničemu.

Úřady selhaly
Foto: Cruelty Free International

Veškeré pokusy na zvířatech by také měly být pod drobnohledem úřadů. Nejprve je musí schválit etická komise, která by měla dohlédnout mimo jiné na to, že veškerý personál pracující se zvířaty má „odpovídající předchozí výcvik“.

Později by měla být laboratoř také kontrolovaná. To se podle generálního ředitele Vivotecnie Andrese Königa dělo, a to nejméně jednou ročně. 

„Chtěli bychom zdůraznit, že životní podmínky zvířat jsou v naší společnosti prioritou. Pracovní postupy jsou navíc vždy v souladu se směrnicí Evropské unie (2010/63/EU) o ochraně pokusných zvířat, jakož i s královským výnosem RD 53/2013, který stanoví pravidla na ochranu pokusných zvířat,“ uvedl Andres König. Všichni techničtí pracovníci jsou navíc podle něj vyškolení a dodržují interní kodex.

Madridská regionální vláda přesto ohlásila, že ve Vivotecnii zahájí důslednou kontrolu. „Provede ji orgán odpovědný za dohled nad laboratoří,“ potvrdila na svém webu poté, co úředníci zhlédli záběry.


Doporučujeme: KOMENTÁŘ: Na trhu je první maso vypěstované v laboratoři. Ovlivní to náš jídelníček


Nevládní organizace Cruelty Free Internacional mezitím iniciovala petici. Tou chce přimět madridské úřady k tomu, aby okamžitě odejmuly laboratoři povolení provádět pokusy na zvířatech a uzavřely její prostory.

Španělská laboratoř Vivotecnia pracuje pro biofarmaceutický, chemický, kosmetický, tabákový a potravinářský průmysl. Provádí pokusy na řadě zvířat, včetně opic, psů, prasat, potkanů, myší a králíků. Testuje na nich toxicitu – zkouší, jaké množství chemikálií, jedů či léků ještě živý organismus vydrží a jaké už mu způsobí vážné poškození.

Ve Španělsku se v různých laboratořích každoročně provede okolo 820 tisíc pokusů na zvířatech.

Krutý přežitek
Foto: Cruelty Free International

Podle řady organizací je ale testování na živých zvířatech jen krutým přežitkem. „Široká veřejnost ho sice stále chápe jako nutné zlo, kterému se s ohledem na naši vlastní bezpečnost nelze vyhnout a bez kterého bychom neměli například nové léčebné postupy pro nemocné, to už ale dávno neplatí,“ uvádí třeba Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat.

V řadě případů se totiž podle ní nakonec ukáže, že jsou poznatky získané u pokusných zvířat na člověka nepřenosné. „Zcela logicky. Zvířata se od lidí významně liší, a to svou anatomií, fyziologií i metabolismem,“ vysvětluje aktivistka.

Dokládá to i řada příkladů z minulosti. Třeba na přelomu padesátých a šedesátých let světem otřásla takzvaná thalidomidová aféra. Po léku, který měl původně tišit ranní nevolnosti těhotných žen, zůstaly tisíce mrtvých či zmrzačených dětí. Některým chyběly dlouhé kosti v končetinách, takže jim prsty nasedaly přímo na rameno. Další neměly vyvinutý trávicí systém. „Lék byl přitom nadstandardně klinicky prozkoušen na stovkách zvířat nejrůznějších druhů,“ vzpomíná na tento skandál expert na nežádoucí účinky léků Josef Suchopár.

Známá je podle něj i tragédie z roku 2006, kdy zase skončilo na jednotce intenzivní péče šest Britů po testu nového preparátu proti artritidě. S omezením testů na zvířatech proto i Suchopár souhlasí. „Samozřejmě to neplatí beze zbytku, stále jsou případy, kdy se výzkum bez použití pokusného zvířete neobejde, je jich ale stále méně. Například při testování toxicit nebo transportu nějakého léku v těle člověka už je testování na zvířatech skutečně zbytečné a překonané,“ uvádí.

Varování: video je nevhodné pro děti a citlivé povahy.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Cruelty Free International
Video: Cruelty Free International