České rybníky obydlely želvy z Ameriky. Už snesly i první vajíčka

Většina želv v českých rybnících měla podobný osud: rodiče je koupili dětem jako mazlíčky, časem ale želvy vyrostly a znelíbily se.

Vidíte tu potvoru? Přečkává tady už dobré čtyři roky, ukazuje prstem na balvan u slepého ramena řeky rybář Jiří Svoboda. „Jednou jsem ji skoro chytil do podběráku, ale utekla mi,“ říká.

Na kameni se vyhřívá velká vodní želva a spokojeně mžourá do slunce. Zadní nohy vypíná do stran, rozkošně přitom roztahuje prsty. Suší si tak blány, aby jí na kůži nevyrostla plíseň.

„Rozhodně není sama, občas jsem jich spolu zahlédl i několik,“ dodává muž, který prý jezdí ke břehům Moravy u Jarošova pravidelně. Vodním želvám, které původně připutovaly až z Ameriky, se podle něj v místních vodách nebývale daří.

První snůšky

Foto: Pixabay

To potvrzují i zoologové. Třeba podle Oldřicha Kopeckého z katedry zoologie a rybářství na České zemědělské univerzitě v Praze se v tuzemských řekách a rybnících zabydlelo dokonce několik nepůvodních druhů želv.

„Byl zaznamenám výskyt želvy nádherné, kajmanky dravé nebo želvy rodů Graptemys, Pseudemys a Pelodiscus,“ vyjmenovává vědec. Míst, kde lze tyto plazy zahlédnout, je podle něj kolem dvou set. Většinou jde o vodní plochy v okolí větších měst, jako jsou Praha, Brno, Ostrava nebo Pardubice. „Právě ve velkých městech totiž žije největší počet lidí odtržených od přírody, a tím i nejvíce chovatelů. Jsou ale mezi nimi i tací, kteří nakonec zvíře vypustí do volné přírody,“ říká.

Česká příroda tak má podle něj jediné štěstí: nepůvodním druhům se tady prozatím nedaří rozmnožit. „U želvy nádherné už sice byly nalezeny snůšky vajec, ovšem mláďata se z nich prozatím nevylíhla,“ říká Kopecký. Na želvu nádhernou jsou tady pořád ještě příliš tuhé zimy, kajmanky, pocházející z Kanady, zase většinou neseženou vhodného partnera.


Doporučujeme: Vyhnout se lidem. Zvířata začínají žít v noci, není to pro ně ale přirozené


Příroda v ohrožení

Až se to ale stane, vznikne podle něj problém. Jde totiž o invazivní tvory, kteří mohou začít pustošit místní přírodu. „Želva nádherná je skutečně extrémně žravý druh, který ohrožuje všechny místní obojživelníky, několik druhů drobnějších ryb nebo u vody hnízdící ptáky. Těm vybírá hnízda,“ potvrzuje i ředitel odboru druhové ochrany ministerstva životního prostředí Jan Šíma.

Pokud tedy člověk takovou želvu zahlédne, měl by podle odborníků podat zprávu Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky, případně ji odchytit a donést do záchranné stanice volně žijících živočichů.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay
Zdroje dalších fotografií – viz jednotlivé snímky
Vyšlo také na webu Deníku

Unikátní záběry. Podívejte se, jak klade želva vajíčka:


Doporučujeme: Vlci, rysi a medvědi. Jak s nimi žít, lidé prozatím nevědí


Sluší jim to, i když sem nepatří. Podívejte se na fotky invazivních druhů – želvy nádherné a raka mramorového: