Chybí vakcíny pro psy a kočky. Výpadky hlásí veterináři z celé Evropy

Chrání proti smrtelné vzteklině, psince či paraviróze. Přesto na trhu nejsou. Veterináři po celé Evropě hlásí, že jim chybí vakcíny. V některých zemích se s jejich nedostatkem potýkají i několik měsíců. Na vině je pandemie.

„Došly nám vakcíny. Nemáme ani antibiotika a některé přípravky na bolest. Situace je vážná, výpadky už trvají několik měsíců,“ uvedla třeba Arianna Bolla, šéfka italské Národní asociace pro zdraví zvířat (AISA).

Řada veterinářů proto podle ní neočkuje, pacienty přesouvají na jiné termíny. Léčbu chorob, která vyžaduje pravidelné podávání nedostatkových léků, dokonce úplně pozastavují.

„Největší problém je asi s vakcínou proti virové gastroenteritidě u psů. Tu vůbec nemáme. Přitom pokud ji štěňata nedostanou, jsou ohrožena na životě,“ doplnila podle serveru Breaking Latest News veterinářka z Říma Sara Sechi.


Doporučujeme: Očkování do ocasu. Nový způsob, jak ochránit domácího mazlíčka


Foto: Freepik

Problémy hlásí i Británie, Portugalsko a Španělsko.

„Odkládáme pravidelné očkování vašeho mazlíčka, vakcíny momentálně nejsou. Jejich dodávka bude s největší pravděpodobností zpožděna o tři měsíce,“ napsala podle serveru EssexLive svým registrovaným klientům veterinární klinika v britském Essexu.

Chybí podle ní naprosto všechny typy vakcín a od všech výrobců. „Až látky dorazí, budeme při očkování upřednostňovat koťata a štěňata,“ dodala klinika.

Veterináři na Ibize zase zavedli pořadníky. Platí to hlavně pro majitele koček. „V současnosti totiž pro ně nemáme vůbec nic. Až očkovací látky dorazí, budeme postupovat podle toho, kdo je na čekací listině dřív,“ citoval list Diario de Ibiza veterináře Javiera Martina z kliniky v Santa Eulària.


Doporučujeme: Britové chtějí povinně čipovat kočky. A co Česko? Zeptali jsme se zákonodárců


Foto: Freepik

Veterináři se shodují, že na vině je pandemie. Řada výrobních linek se totiž v posledních měsících zaměřila hlavně na produkci očkovacích látek proti covidu, výrobu jakýchkoliv jiných vakcín utlumila.

„Na covidové vakcíny padla také většina obalového materiálu, jako jsou skleněné lahvičky nebo plastová těsnění. Proto se potýkáme i s výpadky dalších medikamentů, které taková balení potřebují, například antibiotik a přípravků na bolest,“ vysvětluje italský úřad pro ochranu zvířat ENPA.

Boom domácích mazlíčků

Po vakcínách pro psy a kočky je současně daleko vyšší poptávka. Spousta lidí si totiž během pandemie a lockdownu pořídila domácího mazlíčka a chce si ho nechat naočkovat.


Doporučujeme: Desetina psů je zamořená parazity, které už nelze zlikvidovat


Třeba v Itálii poskočil počet zvířat v domácnostech zhruba o 15 procent. „Psa či kočku proto vlastní více než jedna ze tří italských rodin,“ potvrzuje úřad pro ochranu zvířat ENPA.

Podobné je to na britských ostrovech. Podle tamního sdružení výrobců krmiv pro domácí zvířata si nějakého domácího mazlíčka od začátku pandemie pořídilo až 3,2 milionu domácností. V britských rodinách tak v současnosti žije asi 34 milionů zvířat.

Neskutečný boom zažilo i Španělsko. Velká města hlásí dokonce čtyřicetiprocentní nárůst psů a koček. Platí to hlavně o Madridu a Barceloně.

Útulky se během lockdownu vyprázdnily i v Česku. Problémy s vakcínami sem ale prozatím naštěstí nedorazily. „Žádné mimořádné výpadky vakcín pro psy a kočky v tuto chvíli nejsou, ani nemáme informace, že by tato situace hrozila,“ uklidňuje šéfka veterinární komory Petra Šinová.


Zdroje: Breaking Latest News, EssexLive, Diario de Ibiza.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik