Covidem se nakazily gorily v zoo. Zdecimované populaci může pandemie uštědřit poslední ránu

Současná pandemie koronaviru neohrožuje jen lidskou populaci. Naopak. Největším rizikem může být pro některé druhy zvířat. Například pro gorily horské, kterých už na celém světě zbývá jen asi tisíc. Vědci proto už na jaře loňského roku varovali: Chraňme tato zvířata, covid-19 jim může uštědřit poslední ránu. Nyní jejich obavy ještě zesílily. Zoologická zahrada s San Diegu totiž hlásí první případ gorily nakažené koronavirem. 

„Covidem-19 se u nás nakazilo osm goril. Všechny spolu sdílejí jeden pavilon,“ přiznala včera odpoledne ředitelka zoo Lisa Petersonová. Nákazu podle ní potvrdily testy gorilího trusu, a to nejméně u dvou primátů. „Nelze ale vyloučit, že virem trpí i další členové tlupy,“ doplnila žena. Infekci k nim do zoo přinesl zřejmě ošetřovatel, který má primáty na starosti. I on má totiž bezpříznakový průběh nemoci.

Příběh podle Petersonové začal  už několik dní zpátky – ve středu 6.ledna. Tehdy začaly dvě gorily kašlat. Pracovníci zahrady proto odebrali vzorky jejich trusu a zaslali je na vyšetření. O dva dny později přišly výsledky: stolice je podle nich skutečně pozitivní na přítomnost viru SARS-CoV-2.

„Gorilám se prozatím vede dobře, kromě únavy a kašle naštěstí žádné další příznaky nevykazují,“ shrnula Lisa Petersonová.  Skupina goril podle ní zůstává v karanténě. Dostává potravu bohatou na vitaminy a hodně pije. Veterináři zvířata neustále sledují a v případě jakéhokoliv zhoršení stavu jsou připraveni zasáhnout. Jsou kvůli tomu ve spojení s experty na léčbu koronaviru u lidí. „Doufáme, že se gorily plně zotaví,“ dodala šéfka safari parku. Plošné testování všech zvířat v zoo prozatím odborníci nedoporučují, uvedl magazín Animal Health.


Doporučujeme: Pytláci v Africe mají žně. Na ochranu zvířat nejsou kvůli pandemii peníze


Foto: Freepik

Biologové zkoumají riziko mezidruhového přenosu covidu-19 už od samotného vypuknutí pandemie. Některým druhům by totiž mohl virus zasadit poslední ránu. Platí to právě pro zmíněné gorily horské.

Jejich populace totiž vymírá, na světě už přežívá jen několik stovek dospělých jedinců. Třeba v Bwindi, což je zalesněná oblast na hranicích Ugandy a Rwandy, žije na území velkém zhruba 331 kilometrů čtverečních sotva 302 goril.

Hrozba v zajetí i divočině

Organismus těchto tvorů je přitom ke koronaviru velmi citlivý. Dospěl k tomu mezinárodní tým badatelů sdružený pod University of California. „Snažili jsme se zjistit, jak jsou na nový typ koronaviru vnímavé jednotlivé druhy živočichů. Prozkoumali jsme proto genom 410 druhů zvířat. Zaměřili jsme se především na to, jestli mají buňky těchto druhů na svém povrchu receptor, který virus rozeznává. Tím je v případě nového koronaviru enzym ACE2,“ uvedla už loni v létě Joana Damas z University of California. Studie podle ní zahrnovala jak savce a ptáky, tak ryby, plazy a obojživelníky.

Výsledek byl skličující: přibližně 40 procent druhů je na nový koronavirus skutečně potenciálně citlivých. Tyto druhy proto mohou covidem-19 snadno onemocnět. Vzácní primáti mezi ně jednoznačně patří. Lidé by je tedy měli před tímto virem chránit. A to nejenom v zoologických zahradách, ale i ve volné přírodě. 

Velmi zranitelní jsou také jeleni, křečci, mravenečníci nebo delfíni. Pokud jde o domácí zvířata, tak střední riziko nákazy hrozí skotu, kočkám a ovcím. Naopak u psů, koní nebo prasat je riziko nákazy koronavirem nízké.


Doporučujeme: Zvířata jsou mistři v samoléčbě. Znají lék na parazity, bolavé klouby i jedy


Covid ale není jedinou nákazou, která populaci vzácných goril ohrožuje. Před pěti lety se vědci o primáty báli také v souvislosti s epidemií smrtící eboly. Badatelka Meera Inglis z University of Sheffield tehdy varovala, že od roku 1990 podlehla tomuto onemocnění dokonce třetina všech goril a šimpanzů na světě. „Ebola je v současnosti pro primáty vůbec největší hrozbu,“ řekla vědkyně britskému deníku The Independent.

Podle ochránců přírody je proto třeba zvířata bedlivě chránit.  Střežit a udržovat by se měly hlavně přirozené bariéry, které mohou šíření těchto nákaz zabránit – tedy například řeky, lidská osídlení nebo silnice.

Podívejte se, které druhy zvířat nejvíc ohrožuje současná pandemie koronaviru:

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik