Tři čtvrtiny mazlíčků spí se svými majiteli v posteli. Cítíme se s nimi bezpečněji, vysvětlují chovatelé

AKTUALIZACE. Kdepak studená bouda. Lidé dopřávají svým mazlíčkům mnohem pohodlnější bydlení. Skoro polovina chovatelů ustele svému pejskovi přímo ve své posteli. Vyplynulo to z průzkumu, který uspořádali veterináři z Canisius College v Austrálii. V Česku je výsledek ještě lepší. V anketě Zvířecích zpráv, které se zúčastnilo celkem 1264 tuzemských majitelů psů a koček, se ke spánku s chlupatým mazlíčkem přihlásily až tři čtvrtiny lidí.

Když se australští badatelé zeptali tisícovky chovatelů, jak nocuje jejich domácí mazlíček, zjistili následující: 49 procent lidí nechává spát svého chlupáče přímo u sebe v posteli. Další pětina uvedla, že psa sice do peřin nepouštějí, na zemi v ložnici si ale ustlat může. Za dveřmi svého pokoje zvíře nechává jen asi třetina lidí.

Zajímavé poznatky přinesly i termosnímky z ložnic chovatelů. „Ukázaly, že pokud spí v posteli lidský pár, pes se většinou uloží k jeho nohám. Naopak pokud člověk sdílí postel se svým psem sám, lehne si mazlíček na úroveň páníčkovy hrudi. Jako kdyby svému majiteli suplovali partnera,“ přibližuje další podrobnosti z výzkumu behaviorální ekoložka Christy Hoffmanová. Třetina těchto zvířat našla své místo dokonce pod přikrývkou svého páníčka.

Do postele se snáz dostanou menší a střední psi, ti velcí se musejí spokojit spíš s pelechem v rohu ložnice. „Samozřejmě ale záleží na velikosti postele a počtu chovatelů,“ doplňuje jedním dechem Christy Hoffmanová.


Doporučujeme: Zvířata jsou mistři v samoléčbě. Znají lék na parazity, bolavé klouby i jedy


Téměř dvě třetiny lidí se navíc shodly na tom, že je mazlíčci při spánku ani nebudí, ani jim nikterak nepřekážejí. „Lidé naopak uváděli, že se cítí se svým psem v jedné posteli bezpečněji,“ uzavřela badatelka. O jejím výzkumu informoval magazín Human-Animal Interaction.

Před dvěma lety zkoumala postavení domácích mazlíčků také česká agentura STEM/MARK. I z jejího průzkumu vyplynulo, že si psi v tuzemsku bydlí pohodlně. Tři čtvrtiny spí výhradně v domě či bytě svého pána, dvě třetiny lidí psům dovolí ležet v křesle. V posteli tolerují svého čtyřnožce zhruba dvě pětiny chovatelů. Výhradně venku pobývá jen asi 18 procent psů.

A jak jste na tom vy? V anketě Zvířecích zpráv, které se mezi 6. a 12. lednem zúčastnilo celkem 1264 tuzemských majitelů psů a koček, se ke spánku s chlupatým mazlíčkem přihlásilo skoro 89 procent lidí. Celkem 71 procent z nich se v loži cítí se psem či kočkou bezpečněji. Více zde:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Foto v grafice: Freepik