Čtvrtinu štěňat vezmou od matky předčasně. Kvůli problémům s chováním pak skončí v útulku

Veterináři přišli s alarmujícím zjištěním: čtvrtina štěňat je odebraná od matky předčasně. Tedy před osmým týdnem svého života. Ukázala to britská studie, kterou zvěrolékaři uspořádali v letech 2016 až 2019 a během které prozkoumali původ 2 392 psů. Štěňata, která přijdou příliš brzy o matku, přitom podle nich mívají problémy s chováním a končívají častěji v útulku.

„Štěňata, která nestráví dostatečně dlouhou dobu se svou matkou, se mohou v budoucnu potýkat s psychickými poruchami. Vývoj jejich mozku se totiž zpomalí a psi se potom hůř přizpůsobují novým podnětům,“ vysvětluje jedna z výzkumnic Rachel Kinsma. Psi jsou pak v dospělosti úzkostliví a bázliví, což jejich majitelé vnímají jako problematické chování.

Další psi mívají zdravotní potíže. „Řada z nich proto nakonec skončí v útulku,“ doplňuje žena. O studii informoval britský žurnál Veterinary Record.

Ptejte se i na rodiče

Průzkum ale přinesl i další zjištění: jen osm procent lidí se zajímá o původ svého budoucího mazlíčka. Zbylí chovatelé si ani neprohlédnou fenku, která štěňátko porodila.

I to je přitom podle veterinářů důležité. „Chovatel, který psí rodinu několikrát předem navštíví, si totiž ověří, že štěně žije v dobrých podmínkách. Zjistí také, jakou povahu mají jeho rodiče a jak se tedy bude pravděpodobně chovat jeho pes,“ připomíná veterinářka Federica Pirrone z milánské univerzity. Štěňátko, které svého budoucího majitele potkává už před osvojením, je také méně vystresované z přechodu do nového domova. Na svého nového pána si snáz zvykne.

Britští veterináři proto nabádají chovatele, aby si vždy pečlivě zjistili věk svého budoucího mazlíčka a nebrali si ho domů před dosažením osmého týdne věku. V Česku je doba, odkdy smí být štěňátko odstaveno od matky, o týden kratší. Je ale daná vyhláškou. „Ta přímo říká, že štěně nesmí být mladší 50 dnů,“ potvrzuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. U koťat je minimální věk pro odběr 84 dnů.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto i foto v grafice: Pexels