Devět životů

Devítka je magické číslo, má prý jakýsi vztah k uspořádání světa. Ano, svět je logicky uspořádaný, to ano, a také je konečný, avšak na ten konec si zřejmě ještě nějakou chvíli počkáme. Možná ještě devět lidských životů? To je za dlouho, to kočka stihne devět životů během pár let. Tedy, říká se to, ale nelze to brát doslovně. Tímto rčením se docela oprávněně naznačuje, že kočka dokáže přežít neskutečné šlamastyky a zdánlivě smrtelně zraněná se dokáže uzdravit, doslova se „z toho vylíže“. Ale neplatí to stoprocentně, bohužel, hodně koček nepřežije střet s autem a někdy ani pád z velké výšky, přesto, že se v letu dokážou obrátit na všechny čtyři. A kdo doléčoval kočičku po nějaké operaci, také ví své. Musel jí bránit, aby si hojící se ránu zase tak moc nelízala, a aby si nevytrhala stehy a zásadně si tak neuškodila.

Tolik životů… Někdy se zase říká, že kočka má tři, pět nebo sedm. Ale spíš bych se přiklonil k onomu magickému číslu devět. Ale dost možná je to trochu jinak. Spíš bych řekl, že kočka za svůj život zažije tolik věcí, tolik příhod, a pokud není kastrovaná, tolik vztahů, že by to vážně naplnilo životů několik. A zde je asi skutečný důvod k obdivu. To, co člověk v absolutní většině případů nestihne za svůj dlouhá desetiletí trvající život, to stihne kočka vesnická do deseti let, a ta chovaná doma, v lepších podmínkách, do dvaceti let. Kolik nebezpečenství kočka dokáže přežít, ale kolik dobrodružství, samozřejmě i nebezpečenství s dobrým koncem dokáže zažít. Někdy je pak na místě otázka, zda je cílem člověka tolik toho stihnout? Nestačí k poznání smyslu a cíle života jen ten náš jeden?

Ale je moc prima, že kočky nežijí svých devět životů za devatero horami, ale před nimi, tudíž hned vedle nás. A my je můžeme hezky pozorovat, soužít s nimi a říci si, že právě proto ten náš jeden život docela bohatě stačí. Navíc většinou stihneme poznat víc koček, a když je jich tak dejme tomu pět, můžeme prožít až 45 kočičích životů. Tak jakýpak krátký jeden život.

Josef Duben
povídka z nové knihy Byl večer a bylo jitro, den pátý
Kniha je k dostání mailem přímo od autora, stačí napsat na: [email protected].
Některé z knih spisovatele jsou ke stažení na webu hoax.cz