Do švédských ulic vyrazila neobvyklá úklidová četa. Je složena z vycvičených vran. Podívejte se
Jsou inteligentní a dokonale sehraní. Když se pustí do práce, ušetří svému chlebodárci spoustu námahy a peněz. Řeč je o neobvyklém úklidovém týmu, který si najalo švédské město Södertälje: hejnu cvičených vran. Ptáci mají za úkol čistit ulice od všudypřítomných cigaretových nedopalků.
Opeřence cvičí švédská startupová firma Corvid Cleaning. „Jedná se o obyčejné volně žijící ptáky, kteří s námi spolupracují dobrovolně,“ říká k tomu zakladatel společnosti Christian Günther-Hanssen.
Vranám se totiž spolupráce vyplatí. Každá z nich, která přinese nedopalek do speciálního boxu, totiž dostane krmivo. „Vrána vloží odpadek do automatu, ve kterém je zabudovaný senzor. Ten zjistí, jestli se skutečně jedná o nedopalek. Pokud tomu tak je, vypadne z budky odměna v podobě kousku potravy,“ vysvětluje princip Christian Günther-Hanssen.
Podobné budky už se podle něj používají třeba v Nizozemsku nebo ve Francii. Tvůrci zlepšováku se inspirovali nápadem Američana Joshuy Kleina, který podobně cvičil vrány ke sběru ztracených či zapomenutých mincí.
Podle Christiana Günthera-Hanssena jde sice jen o pilotní projekt, už teď se ale ukazuje, že spolupráce funguje výborně. „Vrány se nesmírně rychle učí, osvojené dovednosti si navíc předávají navzájem. Informace o tom, že takto mohou přijít k potravě, se proto mezi nimi rychle šíří. Tím se tým ptačích spolupracovníků rozrůstá,“ říká Christian Günther-Hanssen.
Město tak může v budoucnu ušetřit až 75 procent všech nákladů, které má dnes s úklidem odhozených nedopalků. „Tedy za předpokladu, že se vrány nenaučí automat obelstít. Tito ptáci jsou totiž tak inteligentní, že i to je možné,“ dodává s úsměvem zakladatel Corvid Cleaning.
Podle nadace „Udržujme Švédsko uklizené“ leží na ulicích Švédka obrovské množství nedopalků. Lidé jich prý každoročně odhodí více než miliardu. Tvoří tak až 62 procent veškerého odpadu, kterého se lidé ledabyle zbaví. „Je vážně zajímavé, jak snadno se vrány naučí cigaretové nedopalky sbírat, když některým lidem ani za celý jejich život nedojde, že by je neměli odhazovat,“ komentuje projekt Thomas Thernström z místních komunálních služeb.
Doporučujeme: Tento klacík se mi bude hodit. Vrány si schovávají nástroje, které si předtím vyrobily
Vrány jsou nesmírně inteligentní zvířata. Dokážou si vyrábět nástroje, složit je dovedou dokonce z několika kusů. Pomůcky, které považují za užitečné a cenné, si pak schovávají do dutin v zemi či pod kůru stromu. To podle vědců dokazuje, že umějí plánovat. Rozpoznávají taky obličeje.
Vrány oplývají i nesmírnou empatií: na sociálních sítích se nedávno objevilo video, na kterém jedna z vran pomáhá malému ježkovi přejít rušnou vozovku.
Zdroje: list The Telegraph a The Guardian.
Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Can Stock Photo / Alex Dobysh