Buldočci a kavalíři mají v Norsku stopku. Jsou to produkty krutosti, vysvětlil zákaz chovu soud

Mohou vypadat roztomile, pro Norsko jsou ale buldočci a kavalíři produkty krutosti. Tamní soud je proto zakázal chovat.

Jsou přešlechtění a hrozí jim vážné zdravotní problémy: kromě dušnosti a nemocí srdce je trápí třeba bolesti kloubů, výtoky z očí, ledvinové kameny nebo časté kožní choroby.

„Další chov buldočků a kavalírů je proto v rozporu s paragrafem 25 norského zákona o dobrých životních podmínkách zvířat,“ rozhodl v pondělí okresní soud v Oslu. Podle některých odborníků dal tímto verdiktem jakémukoliv dalšímu chovu těchto psů prakticky stopku. A to na celém území Norska.

Ochránci zvířat, kteří se na tribunál obrátili, to označili za skvělou zprávu. „Dnešek je svátkem pro všechny milovníky psů, kterým záleží na jejich zdraví,“ reagovala na rozsudek Åshild Roaldsetová z Norské asociace pro ochranu zvířat.


Doporučujeme: Dusí se a trpí. Zakažte přešlechtěná tuponosá plemena, volají experti z 66 zemí světa


Kavalír King Charles španěl. Foto: Freepik

Soud se tuponosými plemeny zabýval právě kvůli ochráncům zvířat. Těm vadilo, že se mezi některými psy nahromadilo obrovské množství chorob. A to i mezi těmi s rodokmenem.

Žalobu proto poslali na norský Kennel Club, dva chovatelské kluby a další vybrané stanice. „Budeme usilovat o zastavení všech těchto neetických chovů,“ stojí na webu organizace Dog Breeding Reform Group.

Psi řady plemen jsou podle ochránců příliš nemocní na to, aby se v jejich množení pokračovalo. Chybí jim především genetická rozmanitost. Při svém tvrzení se ochránci opřeli o průzkum, ve kterém vyjmenovali nejčastější zdravotní problémy tuponosých ras. 

V přírodě by se nerozmnožili

Třeba kavalíři jsou podle nich náchylní až k 25 dědičným poruchám, u buldočků je to dokonce 40 poruch. „Některé z nich jsou přitom velmi bolestivé – psi trpí například dysplaziemi kyčelních kloubů,“ cituje z průzkumu veterinární časopis Animal Health.

Asi polovinu buldočků také podle dokumentu sužují kožní problémy a 40 procent se trápí s očními záněty. „Ve volné přírodě by se navíc toto plemeno ani nerozmnožilo. Až 95 procent štěňat se totiž rodí císařským řezem a po umělém oplodnění feny,“ dodává magazín.


Doporučujeme: Belgie zakázala obchod s klapouchými kočkami


Soud proto dal organizaci za pravdu. Přihlédl také k doporučení Evropské asociace veterinárních lékařů malých zvířat (FECAVA), která nedávno zahájila kampaň proti dalšímu množení a obchodu s tuponosými plemeny zvířat. Také podle ní by bylo další množení těchto mazlíčků jen „týráním chovem“.

Právník Emanuel Feinberg ale upozorňuje, že soud nevydal úplný a plošný zákaz chovu těchto psů. Lidé podle něj stále určité možnosti mají – cestou k oživení genofondu je křížení buldočků a kavalírů s jinými plemeny, aby se riziko dědičných poruch snížilo. „Musí ale vždy postupovat v souladu se seriózními vědeckými poznatky,“ cituje dál právníka server New York Post.

Foto: Freepik

Podle organizace Animal Protection Norway by měly být chovy současně pod větším drobnohledem. K tomu by mohly dopomoci například čipy. 

Apel veterinářů z celého světa

Otazníky ale visí i nad dalšími tuponosými plemeny. Nejde přitom jen o psy, podle veterinářů se s problémy potýkají i další zvířata s plochými čenichy – kočky, králíci a dokonce i některá plemena přešlechtěných koní.

Odborníci z 66 zemí se proto nedávno sdružili a vyzvali vlády z celého světa, aby chov tuponosých plemen zastavily. „Naléhavě žádáme osoby s rozhodovací pravomocí a veterinární organizace po celém světě, aby se pokusily co nejrychleji prosadit změny, které povedou k omezení a zákazu chovu všech těchto plemen,“ stojí ve výzvě, kterou veterináři sepsali. Přidalo se k nim i dalších 78 zvířecích organizací.

Iniciativu podpořila i Světová veterinární asociace pro malá zvířata (WSAVA) nebo Evropská federace veterinárních lékařů (FVE). „Chov extrémně brachycefalických zvířat je skutečně v rozporu se zdravím a dobrými životními podmínkami zvířat,“ vysvětlují na webu, který kvůli tomu odborníci založili.


Zdroje: Norská asociace pro ochranu zvířat, Dog Breeding Reform Group, New York Post. web vetsagainstbrachycephalism.com.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik