FOTOGALERIE: Opičí lázně v Japonsku. Makakové milují horkou vodu

Přicházejí sem za teplem i za relaxací. Makakové červenolící si horkých lázní v japonském parku Jigokudani užívají doslova každé ráno. Chodí sem hlavně v zimních měsících. Voda na ně má totiž blahodárné účinky – stejně jako na lidi.

Spolu s nimi sem míří i davy turistů. Každý chce vidět, jak se makakové v prameni slastně „čvachtají“, probírají si vzájemně kožichy a metají po sobě sněhové koule.

Původně to přitom vypadalo, že opice nebudou mít kde žít. Lidé je totiž z jejich původního území vyhnali. Vytlačovat je začali už v padesátých letech minulého století, a to kvůli stavbě lyžařských středisek.

Makakové se chvíli bezcílně potulovali a kradli farmářům ve městech ovoce. Dostávali se s nimi kvůli tomu do stále větších střetů. Vypadalo to, že je lidé docela vyhubí.

Jenomže pak se objevil Sogo Hara, zaměstnanec železniční služby Nagano. Rozhodl se zvířatům pomoci. Použil jejich oblíbené ovoce a nalákal je do hor. 

Povedlo se. Skupina opic se skutečně zatoulala do místního rjokanu – japonského hostince, u kterého nechybělo ani tradiční jezírko s horkou vodou. Jednoho dne (bylo to v roce 1963) se prý jedné z opic zakutálelo do koupele jablko. Poté, co si vodu trochu otestovala, se do jezírka vrhla celá. Začala se v něm koupat. Netrvalo dlouho a následovali ji i další členové tlupy. Z pramene se postupně stala oblíbená opičí atrakce. Podívejte se:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Zdroje dalších fotografií – viz jednotlivé snímky