Ze stromků je po Vánocích lahůdka. Pochutnají si na nich pandy, jeleni i prasata

Dárky se pod nimi sice nerozdávaly, radost přesto někomu udělaly. Na vánočních stromcích, které si před svátky nikdo nekoupil, si nyní pochutnala zvířata v zoo. Jídelníček stromky zpestřily hlavně oslíkům, alpakám, daňkům, zubrům nebo poníkům. Jedličkami nepohrdla ani přeštická prasata.

„Táborská zoo odebírá od prodejců stromky každoročně,“ komentuje speciální povánoční nadílku mluvčí táborské zoo Filip Sušanka. Za zvířaty samozřejmě putují jen takové jedličky a smrčky, které si před svátky nikdo neozdobil. „Stromky, na kterých měli lidé doma ozdoby, by totiž mohly být zvířatům nebezpečné – přehlédnutý háček by mohl vážně poškodit jejich zdraví nebo jim dokonce způsobit smrt,“ říká Sušanka.

Letos se podle něj výpomoc od prodejců hodí dvojnásobně. Zoologická zahrada se totiž stále potýká s dopady pokračujících koronavirových omezení. „Brány zoo zůstávají pro veřejnost uzavřené a výpadek příjmů tak pokračuje,“ vysvětluje Sušanka. 


Doporučujeme: Staňte se na den ošetřovatelem, láká táborská zoo. I další zahrady se snaží uhasit ztráty


Jedličky chovatelé podstrojují také zvířatům v ostravské zoo. „Také my jim dáváme výhradně stromky, které pocházejí přímo od prodejců,“ souhlasí mluvčí zoo Šárka Nováková. Jak zvířecím svěřencům jehličnany chutnají, natočila na video. Najdete ho na konci tohoto článku.

V dalších zoologických zahradách nadělovali zvířatům vánoční stromky i s dárky – zavěšenými pamlsky. Například v berlínské zoo dostaly pandy nejenom urostlou jedličku, ale i zdravé kousky sušeného ovoce. Ty si mohly z vánočního stromku očesávat celý den. „Zvířata si tak nejenom pochutnala, ale k tomu se ještě zabavila,“ uvádí berlínská zoo na svém facebookovém profilu. To je podle tamních chovatelů důležité. „Aby zvíře v zajetí netrpělo nudou, je třeba ho neustále něčím stimulovat,“ doplňují.

Jak si s neprodanými stromky poradila zvířata v různých zoologických zahradách? Proklikejte si naši galerii:

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: ZOO Berlín