Ať jsou přípravky na blechy jen na předpis, navrhují veterináři. Lidé je prý nadužívají

Evropské řeky jsou plné toxinů z antiparazitik pro domácí zvířata, tvrdí veterináři. Nejvyšší koncentrace jedů našli v okolí městských kanalizací. Stekly sem prý spolu s vodou, ve které lidé koupali svoje psy a kočky. Veterináři proto nyní navrhují, aby byly přípravky na blechy a klíšťata jen na předpis. Toxiny totiž v přírodě zabíjejí užitečný hmyz.

Jsou to nesmírně užiteční tvorové: brouci vrubouni. Kypří půdu, šíří semena rostlin a likvidují hnijící mršiny. Přesto jich skokově ubývá.

A nejsou sami. Podle zoologů zmizí každým rokem tisíce dalších druhů hmyzu. Do deseti let prý vyhyne až čtvrtina hmyzí populace. Nejvíc se to přitom týká právě motýlů nebo vrubounovitých, kteří mají za úkol čistit přírodu.

Proč ? Britští veterináři nyní přišli s překvapivým zjištěním: kromě zemědělských hnojiv stojí za úbytkem hmyzu zřejmě i antiparazitika. Tedy přípravky proti blechám, vším, klíšťatům či svrabu. Ukázala to měření povrchových vod.  

„V řekách po celé Anglii byly nalezeny vysoké koncentrace toxinů, které obsahují antiparazitika pro domácí zvířata,“ konstatoval tým vědců z univerzity Sussexu. Podle vedoucího týmu Dava Goulsona šlo hlavně o fipronil a imidakloprid – tedy hojně používané insekticidy. Vysoké dávky těchto jedů našli badatelé opakovaně, a to v letech 2016 až 2018. Obsahovaly je vzorky z dvaceti různých řek.


Doporučujeme: Veterináři varují: Přípravky na odčervení přestávají účinkovat


Foto: Freepik

Protože jde ale o látky, které jsou v zemědělství povětšinou zakázané, pocházejí podle vědců zřejmě z antiparazitik. „Tomu by napovídala i skutečnost, že nejvyšší koncentrace jedů byly nalezeny ve vzorcích vod z okolí kanalizací,“ popisují britští veterináři v magazínu Veterinary Record. Lidé zkrátka ošetřili své mazlíčky přípravkem proti blechám a ten pak stekl při koupání pejska do odpadních vod.

Britští veterináři proto navrhují, aby se přestala antiparazitika volně prodávat v obchodech. Lidé je podle nich nadužívají. Do budoucna by měly být k dostání už jenom na předpis, tedy pod přísnou kontrolou zvěrolékaře.

Bez brouků strádají i ptáci

K podobným závěrům dospěla i Evropská komise. Ve své zprávě z března roku 2019 uvádí: „V povrchových i podzemních vodách, v půdě a v živočišných tkáních v celé Unii byly zjištěny zbytky řady léčivých přípravků. Běžně se takto vyskytují mimo jiné i antiparazitika.“ 

Také podle autorů této zprávy stékají léčiva do řek hlavně z odpadních kanálů domácností. Ani to nejlepší a nejdražší čištění totiž podle nich není stoprocentně účinné.

Přípravky, které se takto šíří, pak mohou představovat riziko pro volně žijící zvířata. „Ze studií vyplynulo, že některé z nich mají přímé účinky na živočichy i při nízkých koncentracích,“ píše se ve zprávě, která přímo zmiňuje brouka vrubouna. To má potom dopad na celý ekosystém – úbytek brouků způsobuje problémy netopýrům a ptákům.


Doporučujeme: Ukončete užívání antibiotik ve velkochovech, vyzývají vědci. Je to časovaná bomba


Čeští odborníci jsou ale k přípravkům na blechy a klíšťata shovívavější. Podle Ondřeje Charváta z ministerstva životního prostředí je totiž znečištění vod těmito jedy v tuzemsku spíš ojedinělé. „Překročení nejvyšší přípustné koncentrace bylo mezi lety 2016 až 2018 zaznamenáno jen v patnácti případech,“ uvedl Ondřej Charvát. Ve všech případech se navíc podle něj jednalo o cypermethrin, který se používá hlavně k hubení švábů a mravenců v domácnostech.

Podle mluvčího české veterinární komory Josefa Dubna je proto třeba hlavně osvěty mezi lidmi. „Fipronil či jiná ektoparazitika se opravdu mohou dostat do povrchových vod po koupání psů v rybnících či se splaškovou vodou z domácností,“ konstatuje Josef Duben a dodává: „Mnohonásobně větší množství jedů ale steče do stejných vod z intenzivně obdělávaných zemědělských pozemků v jejich okolí.“ 

Veterináři by podle něj měli chovatele vždy poučit, jak přípravky na hubení parazitů správně používat. „Měli by jim například vysvětlit, že není dobré psa vykoupat brzy po ošetření,“ přibližuje mluvčí komory Josef Duben.

Co víte o parazitech? Zkuste si kvíz:

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik