Hlodavci hynou v lepových pastech trýznivou smrtí. Za jejich prodej proto budou hrozit tučné pokuty

Jakmile se hlodavec přilepí, čekají ho doslova muka. Zvíře umírá velmi pomalou a bolestivou smrtí: hladem a žízní. Když se snaží uniknout, způsobí si navíc četná zranění. Lepové pasti jsou proto v Česku zakázané. Nesmějí se ani prodávat, ani vyrábět či dovážet. Pokud to někdo poruší, může dostat pokutu až půl milionu korun. Ta se od února příštího roku ještě zvýší. Úřady mohou hříšníkům „napařit“ až tři miliony korun. 

Umožní jim to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která vejde v platnost právě v únoru. Nabízení čelisťových a lepových pastí se podle ní bude považovat za propagaci týrání zvířat. „Za přestupek zákona proto bude nově možno právnické či podnikající fyzické osobě uložit pokutu až do výše tři miliony korun. Fyzické osobě pak hrozí sankce do jednoho milionu korun,“ uvádí mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V současnosti je sankce pětkrát nižší.

Tresty přitom budou moci nafasovat nejenom prodejci těchto pastí, ale i případní dovozci či výrobci. Tyto druhy pastí se totiž v Česku nesmějí vůbec objevit. „Použití čelisťových a lepových pastí je zakázáno obecně u všech obratlovců,“ vysvětluje Petr Vorlíček a dodává: „Volně žijící zvířata včetně hlodavců je zakázáno odchytávat nebo usmrcovat pomocí jakýchkoliv formalínových nebo lepících pastí.“ 


Doporučujeme: Vyhnout se lidem. Zvířata začínají žít v noci, není to pro ně ale přirozené


Foto: Pixabay

Přesto se tyto metody stále objevují. Inspektoři Státní veterinární správy podle Vorlíčka v poslední době řešili dokonce několik podobných případů. Například ve Zlínském kraji prodávaly zakázané pasti dva internetové obchody. „Inspektoři si to ověřili prostřednictvím takzvaných kontrolních nákupů. Prodejce jim při nich lepové pasti bez problémů dodali,“ přibližuje Vorlíček. Tamní veterinární správa se proto chystá podat podnět na obec. Oba obchody tak čeká za porušení zákona trest.

„Při došetřování stejného případu byl zároveň zjištěn výrobce nelegálních pastí. Ten již na základě zásahu a nařízení veterinární správy přestal pasti vyrábět a prodané kusy stahuje z trhu,“ shrnul Vorlíček a doplnil, že i tento výrobce působil ve Zlínském kraji.

Státní veterinární správa proto nyní apeluje na výrobce, obchodníky i potenciální uživatele těchto pastí, aby už tyto nehumánní prostředky nepoužívali. „Zvířata chycená do takových pastí uhynou zvlášť krutou a trýznivou smrtí. Nehodláme proto tyto praktiky v Česku tolerovat. V případě, že zjistíme jakékoliv porušení zákona, učiníme v rámci legislativy maximum pro to, aby dále takové jednání nepokračovalo,“ řekl k tomu šéf veterinární správy Zbyněk Semerád.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik

Co víte o zvířatech v polích? Zkuste si náš kvíz: