Hudba jako z hororu. Tak zní housenka, která se snaží ubránit před mravenci. Poslechněte si ji

Mrazivá a fascinující. Přesně taková je skladba, která vznikla „zhudebněním“ chemického vzorce sekretu, jímž se před nepřáteli brání jeden škůdce. Poslechněte si ji.

Stačilo, aby se z reproduktorů ozval tento zvuk, a všech padesát přítomných dobrovolníků udělalo pár kroků vzad. Skladba, kterou jim vědci pustili, je spolehlivě odpudila. Nikdo z nich neměl chuť tuto hudbu poslouchat zblízka.

Skladba, kterou lidé uslyšeli, přitom nebyla ničím jiným, než „zhudebněným“ chemickým vzorcem. Konkrétně šlo o vzorec sekretu, který na obranu před mravenci vylučují larvy jednoho škůdce – pilatky březové.

„Což je fascinující. Dobrovolníci se vlastně zachovali úplně stejně jako mravenci, kteří ucítí pach této larvy. Stejně jako mravenci raději couvli a drželi se dál,“ řekl k tomu Jean-Luc Boevé – entomolog z Královského belgického institutu přírodních věd v Bruselu. Pokus se tedy podle něj vydařil. Ukázal, že pach sekretu mravence opravdu odpuzuje. Současně doložil, že metoda takzvané sonifikace funguje. 


Doporučujeme: Zvířata „skládají“ při putování oceánem hudbu. Poslechněte si „tulení“ symfonii


Sonifikace je technika, která umožňuje znázornit různé jevy tohoto světa pomocí zvuku. Zhudebněný už byl například vesmír, svou zvukovou podobu má také pohyb velryb oceánem, koronavirus nebo pavoučí síť. Nyní vědci přetvořili do skladby i tento chemický vzorec obranného sekretu larvy.

Udělali to tak, že nejdůležitějším vlastnostem každé molekuly přidělili určitý zvukový parametr – například tón, jeho trvání nebo rozteč. Všechno pak smíchali. „Vznikla mystická skladba, která by mohla docela dobře sloužit jako soundtrack k nějakému hororu,“ uzavírá Rudi Giot z  Institutu Supérieur Industriel de Bruxelles. Vědci celý experiment popsali v magazínu Cell.

Chcete si skladbu poslechnout? Tady je:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto:  Lilly M / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5
Zvuková nahrávka: Jean-Luc Boevé a Rudi Giot