Komu dát hlas? Poradit může „předvolební kalkulačka“, kterou připravili ochránci zvířat

Už víte, komu dáte ve volbách hlas? Napovědět vám může i hodnocení, které sestavily čtyři přední organizace na ochranu zvířat. Najdete ho na webu www.volimprozvirata.cz.

„Podle průzkumu agentury PPM Factum si 91 procent Čechů myslí, že ochrana zvířat je důležité téma, které mnozí zohlední i u voleb,“ říká Romana Šonková z Compassion in World Farming v České republice.

Organizace proto sepsaly dvanáctero reformních návrhů, které by měly ochranu zvířat posílit. Partajím pak rozeslaly dotazníky, ve kterých se na jejich postoj k jednotlivým bodům ptaly. Jejich odpovědi nakonec zpracovaly do přehledné tabulky.


Doporučujeme: Další průšvih španělské laboratoře. Kromě týrání zvířat také falšovala výsledky


Foto: Freepik

„S dotazníkem jsme oslovili strany, které alespoň v jednom z průzkumů uskutečněných od letošního května překročily pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny,“ popisuje postup Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat.

Na otázky podle ní odpověděly čtyři subjekty – koalice Pirátů a STAN, ANO, SPD a komunisté. „Naopak socialisté se rozhodli ochranu zvířat ignorovat,“ doplnila. Koalice SPOLU prý zase vydala jen obecné prohlášení. Ke konkrétním návrhům se ale nevyjádřila.

Ochránci si ale posvítili i na to, jak se strany ke zvířatům stavěly doposud. Tedy jak jejich zástupci hlasovali o návrzích, které se ve Sněmovně projednávaly v uplynulém volebním období. „I to naše volební kalkulačka nabízí,“ podotkla Romana Šonková.


Doporučujeme: Slepice v podestýlce jsou šťastnější než jejich družky v kleci. Snášejí i větší a zdravější vejce


Za projektem stojí celkem čtyři organizace – Compassion in World Farming, Nesehnutí, Obránci zvířat a Svoboda zvířat. 

Návrhy, ke kterým se strany vyjadřovaly, se týkají třeba přepravy hospodářských zvířat mimo Evropskou unii, mrzačení zvířat bez znecitlivění nebo nahrazení pokusů na zvířatech alternativními metodami. Ochránci zvířat se ptaly i na udržitelné zemědělství a s tím spojenou reformu stravování ve veřejných jídelnách.

Akci podpořily také některé známé osobnosti – třeba zpěvák Ben Cristovao, modelka Jitka Nováčková, herec Václav Neužil nebo moderátorka Katka Říhová. Přidala se i autorka knih o ekologii Dewii.

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik