Slepice v podestýlce jsou šťastnější než jejich družky v kleci. Snášejí i větší a zdravější vejce

Podestýlkový chov je pro slepice daleko vhodnější než klece. Kromě toho, že jsou v něm nosnice klidnější a zdravější, snášejí také kvalitnější vejce. S takovým zjištěním přišla Česká zemědělská univerzita v Praze.

Její vědci sledovali 132 nosnic dvou různých plemen – pro výzkum si vybrali typicky českou zlatě kropenatou slepici a oravku. Část slepic pobývala v klecovém chovu, část v měkké podestýlce. Od každého plemene badatelé odebrali během výzkumu 60 vajec a podrobili je analýze. Všem zvířatům také udělali rozbor krve.

Výsledek: „Podestýlkový chov je pro původní plemena slepic vhodnější, a to z pohledu stresové zátěže i z hlediska kvality vajec,“ uvádí na svém webu Fakulta agrobiologie potravinových a přírodních zdrojů.


Doporučujeme: I zvířata mají právo na svého eurokomisaře, hlásají ochránci


Nosnice z podestýlky měly podle vědců například daleko méně cholesterolu v krvi. Třeba zlatě kropenatým slepicím, které strávily svých 34 týdnů života na seně, naměřili výzkumníci až o čtvrtinu nižší hodnoty. To se samozřejmě promítlo i do kvality jejich vaječného žloutku. Byl zdravější.

„Rozdíly byly i v celkovém obsahu bílkovin v krvi. Ten je přitom jedním z nejdůležitějších ukazatelů zdravotního stavu zvířete,“ popisují dál vědci. Ustájení slepic podle nich významně ovlivnilo i velikost vajec. Nosnice držené v klecích je měly daleko menší než slepice žijící v podestýlce. Zprávu vědci publikovali na webu Sciencedirect.com.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik