„Ty zatracený blázne!“ volá australský kačer na lidi v parku. Dokazuje, že i kachny umí napodobit řeč

Na seznam ptáků, kteří dokážou napodobit lidskou řeči, přibyl další: australská kachnice laločnatá. Podle vědců z nizozemské univerzity dokáže reprodukovat i další zvuky, například křik jiných ptáků.

„V první chvíli jsem si myslel, že jsem se přeslechl,“ vzpomíná Peter Fullagar na své první setkání s mluvící kachnou v australském parku Tidbinbille a pokračuje: „Jenomže jsem se nepřeslechl, ten pták vykřikl znovu. Začal mi květnatě nadávat.“

Pořídil proto zvukovou nahrávku a schoval si ji. Teprve nyní, po třiceti letech, ji začal zkoumat. A to společně s etologem Carelem Catem z nizozemské Univerzity v Leidenu, který ho kvůli tomu oslovil. O zajímavé schopnosti vodního ptáka se totiž dočetl v knize o ptačích vokalizacích.

Výsledek: „Kachnice laločnaté skutečně dovedou napodobit lidskou řeč,“ potvrdili vědci.


Doporučujeme: Papoušci se navzájem učí, jak rabovat popelnice. Podívejte se, jak jim to jde


Napodobit lidskou řeč dokážou i kakadu. Foto: Pixabay

„Když jsem se o té nahrávce dočetl, pomyslel jsem si, že je to podvod, že to nemůže být pravda. Ale ukázalo se, že tyto kachny se skutečně dovedou naučit mluvit. Stejně jako například papoušci,“ říká dnes profesor Carela Cate.

Třeba kačer z Fullagarovy pásky nadávky odposlouchal od správce parku, který ho pravidelně krmil. „Zřejmě při tom používal peprné výrazy,“ směje se Carela Cate.

Myslí si, že říká „jídlo“

Jak starý kačer v tu dobu byl, ale vědci netuší. Vědí jen, že vyrůstal v parku plném lidí a v době nahrávky mu byly čtyři roky. Naučené nadávky směřoval na jednu ze samic, kterou si právě namlouval.

„Kačer pravděpodobně neví, co ty zvuky znamenají,“ přidává k tomu shovívavě Carela Cate a pokračuje: „Zřejmě si myslí, že mluví o jídle.“


Doporučujeme: Některé ryby jsou nezničitelné. Jejich jikry přežijí i cestu trávicím ústrojím ptáků


Kačer, kterého lidé pojmenovali Ripper, ale není jedinou kachnicí laločnatou, která dokáže reprodukovat cizí zvuky. Peter Fullagar zaznamenal v australském parku Tidbinbille ještě nejméně jednu další kachnu s touto schopností. Tentokrát ale nenapodobovala lidskou řeč, nýbrž křik jiného druhu kachny.

Kropenaté kachny, které napodobují různé cizí zvuky, byly zaznamenány i ve dvou parcích ve Velké Británii. „Zvuky, které tito ptáci vydávali, byly tak podobné originálním zvukům, že byste rozdíl nepoznali,“ komentoval schopnost kachen v listu The Guardian vědec Dominique Potvin z University of the Sunshine Coast, který se na výše popsaném výzkumu nepodílel.

O výzkumu tento týden informoval web The Royal Society

Text: Veronika Rodriguez
Foto ilustrační: JJ Harrison / Wikimedia Commons / CC BY-SA 0.0

JJ Harrison